درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

مخالفت اداره اطلاعات سنندج با مرخصی افشین حسین پناهی

با درخواست چندباره افشین حسین پناهی فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج مخالفت شد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برای چندمین بار با اعزام به مرخصی افشین حسین پناهی زندانی سیاسی زندان مرکزی سنندج مخالفت کرد.

افشین حسین پناهی بعد از اعدام برادرش رامین حسین پناهی برای مرخصی و حضور در مراسم ختم برادرش چندین بار درخواست مرخصی داده بود، که این درخواست از طرف اداره اطلاعات سنندج رد شده است.

افشین حسین پناهی فعال مدنی و محیط زیستی است که سال گذشته در دادگاه انقلاب شهر سنندج بدونه حضور وکیل به اتهام برگزاری مراسم نوروز و تبلیغ علیه نظام به هشت سال و نیم محکوم شد.

رامین حسین پناهى برادر کوچکتر افشین و فعال سیاسی ۲۴ ساله متولد روستای قروچای شهرستان دهگلان بود که یک ماه پیش اعدام شد. این فعال سیاسی در تاریخ ٢ تیرماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی اطلاعات کردستان بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل حبس انفرادى و اعمال شکنجه‌های جسمی و روانی طاقت فرسا، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی‌ماه ٩۶ در شعبه یک دادگاه انقلاب شهر سنندج به اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.

در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود را درباره بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که او تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده بود.

در ٢٧ اردیبهشت ٩٧ پس از مراجعه حسین احمدی نیاز وکیل پرونده رامین حسین پناهی، جهت اطلاع از دریافت آخرین وضعیت حقوقی موکلش به وی اعلام شد که پرونده رامین از شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور برگشته و جهت اجرای حکم به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شده است.

این زندانی سیاسی محکوم به اعدام، از ابتدای بازداشت تا زمان اجرای حکم از دادرسی عادلانه محروم بود و بارها ابتدایی‌ترین حقوق قانونی‌اش در طول روند دادرسی نقض شد و پس از آن نیز بارها جهت اخذ اعتراف اجباری شکنجه شد و مورد ضرب و جرح قرار گرفت و با فشار نهادهای اطلاعاتی در نهایت حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی که با لبان دوخته در اعتصاب غذای اعتراضی بود، در یکی از "پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران" سحرگاه شنبه ۱۷ شهریورماه ۹۷، به همراه لقمان مرادی و زانیار مرادی، دو تن دیگر از زندانیان سیاسی، اجرا شد.

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است