درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

هفت نکته در مورد «مرزهای آشکار» طیف‌های حاضر در تجمع چهارشنبه ۳ دی‌ماه مقابل وزارت دادگستری در حمایت از کارگران هفت تپه:

۱- فعالین مستقل شعارها و پلاکاردهای سرخ‌رنگ متفاوت با عدالتخواهان داشتند. به‌طوری‌که عدالتخواهان حین شعار «اصل خصوصی‌سازی، فرمان بورژوازی» فعالین مستقل، فریاد الله‌اکبر سر می‌دادند. در مورد شعار «نان، کار، آزادی، اداره شورایی» و «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» نیز وضع به همین منوال بود.

۲- دغدغه‌ی عدالتخواهان در بهترین حالت محدود به خلع ید کارفرمایان بخش خصوصی می‌شود و هیچ جایگاهی برای نظارت کارگری در نظر نمی‌گیرند و به عبارتی مطالبه اصلی کارگران را سر می‌برند، دلیل این امر هم با مرور تجربه ورودشان به هپکو روشن می‌شود. اما شعار پایانی فعالین مستقل، «هفت‌تپه‌ی دولتی، نظارت کارگری» بود.

۳- از طریق اخبار متوجه شدیم که تعدادی از فعالین مستقل پس از تجمع توسط نیروهای امنیتی از پلیس امنیت، تعقیب، بازجویی و تهدیدهای مکرر شدند. درحالی‌که این اتفاق برای عدالتخواهان رخ نداد. البته ما خواهان بگیر و ببند برای هیچ طیفی نیستیم، بلکه به تحت فشار، تهدید و تحت بازجویی قرارگرفتن فعالین مستقل کارگری معترضیم.

۴- بین یکی از فعالین زن مستقل با یکی از بسیجیان حاضر در تجمع درگیری لفظی شکل گرفت. عدالتخواهان همچنین به طور مکرر با فعالین مستقل وارد بحث‌های فردی بی‌ربط می‌شدند و قصد داشتند آن‌ها را به سکوت وادارند و صدایشان را خفه کنند، با جملاتی از قبیل: «مسئله الان هفت‌تپه است، خصوصی‌سازی نیست» و غیره.

۵- تجمع بنا به فراخوان کارگران هفت‌تپه شکل‌گرفته بود و از گروه خاصی دعوت به عمل نیامده بود. عدالتخواهان تمایل بسیاری داشتند که تجمع را به رنگ شعارهای خود در بیاورند که البته با حضور فعالین کارگری مستقل، بازنشستگان، دانشجویان و ... موفق نشدند. عدالتخواهان حاضر در تجمع آشفته شده بودند و به صورتی عصبانی می گفتند که فعالین مستقل، مخل نقشه هایی شدد که آنها در ذهن خود برای تجمع داشتند. حاضرین در تجمع بارها شاهد این بودند که عدالتخواهان هنگام شعار دادن فعالین مستقل تلاش کنند تا صدای آن‌ها را سرکوب کنند. یکی از عدالتخواهان در توییتر خود ضمن تلاش برای انگ زدن های امنیتی در مورد طیف های غیر بسیجی حاضر در تجمع نوشته است:

‏«عامل تفرقه ممکن است یک گروه باشد با هدف برهم زدن تجمعات دانشجویی و یا ممکن است یک کانال مجازیوابسته باشد که خود را با ناممستقل به مخاطب قالب می کند. باید مراقب این جریانات باشیم...»

[درحالی‌که این فرد و افراد مشابه او بهتر است بدانند که جریانات، کانال‌ها، تجمعات و مطالبات کارگری را نمی‌توان مصادره کرد و ما خط مستقل کارگری خود را حفظ میکنیم]

۶- برخی از دوستان نقد داشته‌اند که کانال مستقل در زیرنویس برخی ویدئوها از لفظ شعار «مشترک» استفاده کرده است. در این مورد باید به این نکته توجه داشت که فراخوان تجمع از سوی کارگران هفت‌تپه پیشنهاد شد و فریاد زدن شعار مربوط به آن یا شعار «مرگ بر این شیوه‌ی نولیبرال» به‌هیچ‌وجه به این معنا نیست که فعالین مستقل با عدالتخواهان همفکرند! یا به تبعیت از آن‌ها پرداخته‌اند. همین نکته در مورد بازنشستگان و کارگران حاضر در تجمع که با شعارهای فعالین مستقل همراه شدند نیز صادق است. هیچ طیفی تابع طیف دیگر نبود و هر کدام با فکر و شعار خود و حول فراخوان کارگران هفت تپه تجمع کرده بود.

۷- نباید امتیازات، آزادی عمل و حاشیه امن امنیتی عدالتخواهان را در تشکل‌یابی و سازماندهی برای تجمعات نادیده گرفت، کمااینکه اساس این تجمع در پی فراخوان کارگران هفت‌تپه شکل‌گرفته است و نه می‌شود گفت فعالین مستقل به‌تبع عدالتخواهان به تجمع آمدند و نه برعکس، بلکه هرکدام جداگانه در تجمع حضور پیدا کردند و طبعاً هم سعی داشتند مواضع خود را در شعارهایشان بیان کنند. نکته عجیب این است کسانی که حمایت نکردند یا غایب بودند تجمع را زیر سوال می برند! تجمع با تجمع کنندگانش معنی پیدا میکند مخصوصا وقتی فراخوان از سوی کارگران بوده. وقتی شما به تجمع نیایید، میدان را برای بقیه که می آیند رها میکنید. ما رها نکردیم رفتیم و اثر گذاشتیم.

در آخر درخواست می‌شود که کانال مستقل با وجود این که با رعایت خط قرمزهایی مانع نشر مطالب طیف‌های مختلف نمی‌شود، همان‌طور که مسبوق به سابقه است همچنان به نقد جریانات مختلف و روشنگری‌های ضروری ادامه دهد.

پیام دریافتی از یکی از افراد حاضر در تجمع تهران

انتشار: کانال مستقل کارگران هفت تپه

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است