درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

جنایات حکومت ترکیه در شمال و شرق سوریه و شنگال را محکوم می کنیم

فراخوان پشتیبانی از مقاومت در مناطق خودمدیریت شمال و شرق سوریه و شنگال

از سوی جمعی از ایرانیان آزادیخواه

از سال ۲۰۱۱همراه با هجوم شبکه تروریستی داعش در سوریه و عراق و سپس به خطر افکندن امنیت زندگانی شهروندان سراسر جهان، حکومت ترکیه با این جنایتکاران همراه شد. در موازات این تهدید جهانی و تبه کارانه، ازهمان سال ۲۰۱۱ تاکنون جنايات و حملات حکومت اشغالگر ترکیه و شبه نظامیان بسیج شده ی آن، یک روز هم متوقف نشده است. مدت ۱۱ سال است که همراه با به خاک و خون کشانیدن و اسارت هزاران زن و کودک در شنگال و در شمال و شرق سوریه (روژآوا) به دست تبهکاران داعش و النصره، حکومت ترکیه و بسیجیان اجیر شده، همچنان علیه این مردم آزادیخواه به جنایت ادامه می دهند. سکوت و بی تفاوتی دولت ها و سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی، ترکیه یعنی یکی از بزرگترین هم پیمانان ناتو را به انجام این جنایات علیه بشریت، تقویت و تشویق کرده است. در شمال و شرق سوریه . شنگال، شهرهای عفرین و سره کانی و تل اسپید و گره سپی و دهها روستا و کشتزار و هستی مردم در اشغال ارتش ترکیه و تبه کاران و راهزنان اجیر شده  قرار گرفته و به غارت و اسارت رفته اند. درختان زیتون از ریشه برکنده و به غارت برده و گندمزاران سوزانیده می شوند. روزی نیست که دهها زن و دختر و جوانان این مناطق ربوده نشوند و جویباری از خون در گوشه ای از این سرزمین جاری نشود.

آمارهای سال  ۲۰۲۱ نشاندهنده گسترش تهاجم و جنایات حکومت  ترکیه در مناطق اشغال شده و شمال و شرق سوریه می باشند. حملات هوایی و زمینی، شیمیایی و اشغالگری‌ و گسترش شبکه جاسوسی در میان ساکنین شهر و روستا به وسیله حکومت ترکیه و مزدوران بسیج شده از بقایای داعش و النصره، به امری یومیه تبدیل شده است.  کشتار و نابودی و ویرانگری و کوچ اجباری هزاران نفره در این منطقه، جنایات هولناکی است که در این منطقه جاری است و جهان و جهانیان، گویی بی خبر مانده اند!

فروریختن بمب های شیمیایی ممنوعه با پهبادهای بدون سرنشین، بر سر تهی دستان شهر و روستای این منطقه به دستور حاکمان ترکیه به امری عادی تبدیل شده است. اسناد و مدارک ثابت شده ی این جنایات که دولت اشغالگر ترکیه و تبهکارانش مرتکب شده‌ و می شوند، نقض آشکار قوانین و موازین بین‌المللی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می آیند. نیروهای آزادیخواه و به پاخاسته در شمال شرق سوریه و شنگال، با جانبازی بیش از پانزده هزار زن و مرد از نیروهای مقاومت و آزادیخواه بین المللی نه تنها یکه و تنها نیروی ویرانگر و دهشتناک داعش را در منطقه در هم شکسته بلکه جامعه ی جهانی در اروپا و دیگر مناطق را از کشتارگری و تروریسم داعشیان مصون داشته است. از این روی جامعه ی جهانی وامدار این مقاومت شکوهمند و خون آزادگان در این منطقه خودمدیریت است.

جنایت جنگی علیه بشریت و آمار جنایت

در سال ۲۰۲۱ جنایات دولت ترکیه علیه منطقه با انجام حملات هوایی و زمینی یا به وسیله هدف قرار دادن شهروندان غیرنظامی و بمباران مدارس، درمانگاه ها (نمونه شنگال در سال ۲۰۲۱) و دیگرمراکز خدماتی همراه بوده است. ربودن و سربه نیست کردن و فشار بر خانواده‌ها برای به خاموشی و به تن سپاری  و به اسارت کشانیدن مناطق اشغالی و سپردن منطقه به دست راهزنان و تروریست‌ها و تبهکاران داعشی و همراهان، سیاست  محوری حکومتگران در ترکیه بوده است.

آمار جنایات حکومت اشغالگر ترکیه در مناطق شمال و شرق سوریه در کانتون های جزیره و فرات و کوبانی و عفرین، در شهرهای کوبانی، دیرک تا عفرین و مناطق شهبا که محل اسکان اضطراری دهها هزار آوارگان جنگی از عفرین است،  در سال ۲۰۲۱ گوشه ای از جنایات این تبه کاران را به نمایش می گذارد:

-         دستکم ۴۷ حمله نظامی زمینی سنگین و تلاش برای اشغال،

-         بمباران ۵۸ روستا و سه شهرک زرگان- نزدیک سره کانی اشغال شده- عین عیسی و تل رفعت، بسیاری از مناطق پیرامون قامشلو، کوبانی، تل تمر و چل آغا،

-         حمله با سلاح سنگین با تانک و توپ بیش از۱۳۰۰ بار با شلیک ۷ هزار توپ و گلوله تانک،

-         حمله با پهباد، ۸۹ بار،

-         تیراندازی به وسیله تک تیراندازها ۵۲ بار و  جلوگیری از رفتن مردم به مزارع خود.

-         بستن آب های فرات و دجله، تخریب راهها و مراکز تولید برق و دیگر زیر ساخت ها،

-         قتل ۸۹ شهروند و زخمی کردن بیش ۱۳۴ غیرنظامی،

-         ربودن بیش از ۷۰۰ شهروند غیرنظامی در عفرین، گری سپی و سرکانی ،

در این سال، در برابر این حملات حکومت ترکیه و هسته‌های مخفی داعش و تروریست‌ها و راهزنان زیر فرمان حکومت ترکیه، ۱۴۸ مبارز و فرمانده یگان های  مقاومت زنان و مردان جانباختند.

دولت اشغالگر ترکیه با ناکامی در برابر اهداف اشغالگرانه، با حمله به مردمان زحمتکش شهر و روستاهای خودمدیرت، سیاست ضدمردمی تغییر دموگرافی منطقه را در پیش گرفته است.  تمامی راههای ورودی به منطقه و رساندن دارو و واکسن و کمکهای اولیه حیاتی از جمله شنگال و گذرگاه زمینی سمالکا (فیشخاپور) در شمال و شرق سوریه در مزر اقلیم کردستان بسته شده و به وسیله ی ارتش ترکیه و نیابتی های آن در محاصره کامل و زیر بمبارانهای زمینی و هوایی و هجوم ارتش ترکیه و داعشیان و غارتگران شریک، قرار دارند.

ما امضا کننده گان این دادخواست، جنایت های وارده بر شنگال و شمال و شرق سوریه خودمدیریت را محکوم کرده، خواهان پایان یابی و رفع تمامی این فشارها و سرکوبگری ها بوده و فراخوان پشتیبانی بین المللی فعال از مقاومت شکوهمندانه مردم در این منطقه هستیم.

14 ژانویه 2022

سازمان ها، نهادها و افراد امضا کننده:

احمد بخرد طبع  Ahmad Bekhradtab

 تارنمای چشم انداز کارگری   www.chiran-echo.com

مرضیه نظری   Marzieh Nazari

گوهر معمار زاده Gohar Memarzadeh

ثریا فتاحی Sorya Fattahi

 صدیقه  محمدی Sedike MOhamedi

شهرزاد ارشد ، مبارز جنبش زنان، مستند ساز، فعال سیاسی و عکاس..  Shahrzad Arshadi

Photographer, Videographer , Activist & Sound Artist

 

احمد عزیزپور  Ahmad Azizpour

اردشیر نصرالله بیگی Ardeshir Nasolabiegi

ناصر زمانی Naser Zamani

حمید فروتن Hamid froutan 

 داریوش نویدی  Daryoush Navidi

 

شورش مولانی  Shores Molani

 آذر مقدم     Azar Moghaddam

احمد زارعی Ahmad Zareie

شیوا سبحانی Shiva  Sobhani

 آرام فرج الهی Aram Farajolahi

ویدا رستم علی پور Vida Rostamaliopur

کوکب محمدی Kowkab Mohamedi

محمد فرج زارعی  Mohamed Faraj Zarei

علی لگزی Alie Legzi

روژین امینی  Rojin Amini

جمیله ندایی، فیلمساز ، مبارز جنبش زنان Jamile Nedaie Film

Films maker and activist of the women's movement

فرشته محمدی فعال سیاسی سوسیالیست Fereshte Mohammedi Socialist activist

محمود شهابی Mahmoud Shahabi

ایرَن یزدانی   Iran Yazdani

فرزانه عبیری Farzane Abiri

 مسعود صالحی Masoud Salehi

نادر کلهری Nader Kalhori

ویدا محمودی Vida Mahmoudi

ناصر فرزانه Naser Farzane 

 مریم  ابراهمی (مستند ساز و فیلم ساز)   Maryam Ebrahimi (Films maker)

فرج سرکوهی Faraj Sarkoohi

عباس منصوران Abbas Mansouran

-           برای همراهی دوستان، لیست همبستگی همچنان گشوده و به روز می شود...

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است