درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

دادگاه عالی بریتانیا و حکم جنایی کردن آزادی بیان!

خبرها حاكیست كه دادگاه عالی انگلیس حکم استرداد جولیان آسانژ (مدیر مسٸول شبكه جهانی ویكی‌لیكس) به آمریكا را صادر كرده است. این حكم اكنون به تایید پریتی پاتل، وزیر كشور انگلیس و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس نیاز دارد تا به ۱۷۵ سال زندان برای آسانژ به اتهام جاسوسی توسط دولت آمریكا صحه بگذارند.

کریستین هرافنسون، سردبیر سایت ویکی‌لیکس پس از صدور این حکم به خبرنگاران گفت: ۱۶ ماه پیش دادگاه بدوی اعلام کرد که استرداد آسانژ خطر جانی برای او به همراه دارد و مطابق با حکم مرگ است و اکنون این دادگاه دستور حکم مرگ را صادر کرده است.
در پی صدور این حکم، عفو بین‌الملل اعلام کرد پرونده آسانژ یک نمونه بسیار مهم نقض آزادی بیان توسط دولت‌های غربی است و تاثیر عمیقی بر عرصه آزادی مطبوعات دارد. در سال
۲۰۱۰ ویکی‌لیکس اسناد جنگ عراق از جمله ویدئوی کشتار غیرنظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش آمریکا و افشاگری جنگ افغانستان را درباره درگیری آمریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند. اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که چگونه ارتش ایالات متحده صدها غیرنظامی را در حوادث گزارش نشده در طول جنگ افغانستان کشته است. پرونده‌های فاش شده از جنگ عراق هم نشان می‌دهد که ۶۶ هزار غیرنظامی توسط نیروهای عراقی کشته و زندانیان شکنجه شده‌اند.

مدارک دادگاهی منتشر شده و اسناد افشا شده در سال ۲۰۱۴ توسط ادوارد اسنودن کارمند پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (اِن‌اِس‌اِی) در می ۲۰۱۴ نشان می‌دهند که نام جولیان آسانژ در لیست افردی که باید شکار شوند قرار داشته‌ است. همچنین آمریکا به هم پیمانانش اصرار می‌کرده تا روند تحقیقات جنایی خود را علیه آسانژ به اجرا بگذارند. در همان گزارش آمده‌است که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، ویکی‌لیکس را به عنوان عنصر خارجی مخرب طبقه‌بندی کرده که باید تحت مراقبت جدی باشد.

استرداد آسانژ به دولت آمریكا درست در دوره‌ای صورت می‌گیرد كه جهان پس از جنگ اوكراین شاهد یك سانسور رسمی، دولتی و سازمان‌یافته از جانب دولت‌های غربی است. در این جهان مختنق و سانسور زده تنها نورافكن بی‌طرف رسانه‌های جنگی در غرب و پروپاگاندا پیرامون آنكه با ما نیست بر ماست اجازه تابش دارد. 

آسانژ را بعنوان نماینده جنبش رادیكالی به صلیب می‌كشند كه قبل از هر نیروی ضد بشری، دولت‌های غربی و رسانه‌های اصلی آنها را بانی و مسبب جنگ‌افروزی، جنایت و ناایمنی گسترده جهانی می‌داند. آسانژ نشان داد كه نظام دمكراسی‌غربی امور جهان را نه‌تنها به نفع بشریت نمایندگی نمی‌كند بلكه هر چهار سال یكبار رای شهروندان خود را اخذ می‌كند تا بنام آنها حقایق را وارونه و با تكیه بر بازوی میلیتاریستی خود بنام دمكراسی به خورد بشریت بدهد.

استرداد آسانژ، امروز زیر آوار پروپاگاندای اخیر دولت آمریكا و ناتو پیرامون جنگ اوكراین صورت می‌گیرد تا درس عبرتی برای بشریتی باشد كه از رخوت دهه نود بیدار شده است و بیش از این دیپلماسی پشت‌پرده دول‌غربی در خلق جنایات جنگی آنها و همدستی میدیای رسمی با این كلوپ جنایتكاران جنگی را قبول نمی‌كند. كسی چه می‌دانست كه در جهان پس از جنگ سرد و با عربده‌های پیروزی دمكراسی بازار و بیرق فرسوده حقوق بشر، دمكراسی غربی در برخورد به آزادی بیان و محاكمه سیستماتیك شهروندان و فعالین سیاسی خود، گوی سبقت از نظام‌های استبدادی و دست‌ساز خود در شرق را برباید.

گناه آسانژ اینست كه مانند میلیون‌ها انسان در جهان غرب حاضر نشد كه بعنوان عضوی از شبكه دروغ، ریا و سركوب سیستماتیك شهروندان جامعه بشری عمل كند. گناه جنبش ضد جنگ و میلیتاریسم لجام‌گسیخته دولتیو میلیون‌ها انسان آزادی‌خواه اینست كه تشنه حقیقت‌اند و بیش از این به جعل و وارونه كردن تاریخ توسط تبلیغات جنگ سردی دولت‌های غربی زیر عنوان مقابله با توتالیتاریسم و كمونیسم یا امپراتوری شیطان باور ندارند.


استرداد آسانژ و به بازی‌گرفتن ذهن مردم توسط رسانه‌های بستر اصلی، آنهم در شرایطی كه دولت‌های غربی در مهد جهان دمكراسی از تامین ابتدایی‌ترین نیازمندی‌های بهداشتی و رفاه شهروندان خود سر باز زده‌اند، تف سربالا است. برای نظامی كه عمق دمكراسیاش به بستن دهان و مسدود‌كردن شریان معاش شهروندان خود ختم شده است، برای نظامی كه بنیان وزارت حقیقتاش به دلیل افشاگری‌های ویكیلیكس و آسانژ در خطر است، عروج یك تاریخ جدید و یك الگوی سوسیالیستی ساختارشكن كه هزاران هزار آسانژ را در قلب خود دارد، دور از انتظار نیست. 
آسانژ تا همینجا متعلق به صفوف بشریت آوانگارد و آزاداندیشی است كه سر تسلیم در مقابل حاكمان جهان امروز فرود نیاورده است. بشریتی كه با قامت راست، با ایده‌های پایدار برابری انسان، آزادی و عدالت، دنیای عاری از جنگ، تبعیض، فقر، بردگی مزدی و مشقت را زمزمه می‌كند. نباید اجازه داد كه آسانژ را دودستی تحویل دولت جنایتكار آمریكا دهند. نباید گذاشت هیچ عضوی از جامعه جهانی ما را به گروگان بگیرند. این جنگ را ما باید از دشمنان بشریت ببریم. جنبش جهانی ما محكوم به این جدال و به این جنگ طبقاتی است. تشكیلات خارج كشور حزب حكمتیست (خط رسمی) در كنار این جدال نفس‌گیر آزادی‌خواهان و عدالت‌دوستان برای آزادی جولیان آسانژ است.

تشكیلات خارج كشور حزب حكمتیست (خط رسمی)

۲۰ آوریل ۲۰۲۲

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است