درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

در یک نگاه!

دو تحول تاریخی علیه جمهوری اسلامی

رحمان حسین زاده

تحول اول: پیشروی جنبش ضد حجاب و جمهوری اسلامی

در بیست و یکم تیر کمپین "حجاب بی حجاب" و تحرک بالای پرت کردن و سوزندان حجاب در شهرهای ایران موفقیت بزرگی را ثبت کرد. همان وقت و در یادداشتی نوشتم، "حجاب، بی حجاب و حجاب سوزان" دیروز ۲۱ تیر ۱۴۰۱ یک نقطه عطف مهم مبارزاتی همانند دی ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ است. نه فقط خاکریز، بلکه کل پیکره جمهوری اسلامی را لرزاند. عکس العمل سراسیمه سران نظامی و انتظامی و حکومتی این واقعیت را تأیید می‌کند. حکومت به اصطلاح یک دست شده، در دنیای وارونه و مالیخولیایی به زعم خود با سازماندهی هفته "حجاب و عفاف" قصد عقب راندن زنان و کل جامعه و اعتراضات و جنبش سرنگونی را داشتند. در همان روز نخست اولأ، کمپین "حجاب و عفاف" مظهر تحجر وتعصب و خرافه رژیم شکست خورد و ثانيا فرصت تعرض نسل جوان دختر و پسر و زنان و مردان آزادیخواه را به حجاب نماد اسلام و کل موجودیتشان فراهم کرد و چه جسورانه و خلاقانه ضربات گیج کننده به سراپای اسلام و حکومت نکبتشان وارد شد. تیرماه ۱۴۰۱ مستقیما به جنبش ضد حجاب و اسلام اسفند ۵۷ وصل شد. جنبش ضد حجاب دیروز جهشی بزرگ در راستای جارو کردن اسلام و جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی نمیتواند به آسانی از زیر ضربه ای که ۲۱ تیر ۱۴۰۱ خرد، کمر راست کند.

عکس العمل همان روز و فردای رئیسی و مسئولان دولتی نشان داد، به راستی ضربه کمرشکن خورده اند. احمد واحدی تروریست شناخته شده بین المللی در ظرفیت وزیر کشورشان، مستأصلانه گفت، "کارزار مقابله با حجاب و عفاف" به زعم او مقابله با "هویت نظام" تحمل نخواهد شد. نماینده خامنه ای در ارتش گفت، "حجاب خاکریز اول نظام و مورد هجوم است و اگر این خاکریز برود، نظام رفته است". جناب نماینده "رهبر" باید در بیست و یکم تیرماه به خوبی دیده باشد، نسل جوان پرشور دختر و پسر و  زنان مردان آزادیخواه سازنده  نقطه عطف تاریخی "حجاب سوزان و حجاب بی حجاب" مدتها است از خاکریز جمهوری اسلامی عبور کرده و برای برچیدن کل نظام خیز برداشته اند. تناسب قوای بین مردم و جمهوری اسلامی بعد از پیشروی مبارزه ضد حجاب در روز بیست و یکم ۱۴۰۱ به طور جدی به نفع جنبش خلاصی از جمهوری اسلامی و سرنگونی آن تغییر کرده است. این اولین تحول مهم هفته گذشته بود.

تحول دوم: محکومیت حمید نوری، محکومیت خمینی و کلیت جمهوری اسلامی است!

در بیست و سوم تیرماه ۱۴۰۱ نه فقط حمید نوری، بلکه مهمتر بنیانگذار سفاک جمهوری اسلامی خمینی و همه کاربدستان جمهوری اسلامی آن مقطع و امروز حکم محکومیت گرفتند. این اولین دستاورد مهم این کارزار است. وقتی که حمید نوری عنصر دسته دوم و یا سوم قتل عامهای جمعی ۶۷ و کل کشتار دهه شصت پرونده اش چنان سنگین است که به اشد مجازات محکوم میشود، به وضوح خمینی دستور دهنده و همه کاربدستان ریز و درشت فرمانبرش در نظام از آن وقت  تاکنون  و به ویژه رئیسی و اعضای هیئت مرگ اجرا کننده این جنایات، دهها برابر مجرمتر ازحمید نوری به اشد مجازات محکومند. نکته مهم دیگر اینست که محاکمه و مجازات حمید نوری، راه را برای محاکمه سران جمهوری اسلامی بسیار هموارتر کرده است. ادله و اسناد ۹۲ جلسه دادگاهی حمید نوری در دادگاه یک کشور اروپایی با استاندارد پیشرفته امروزی، اکنون گنجینه مهم ادعانامه مردم ایران علیه خامنه ای و همه سران جمهوری اسلامی است. سلسله جلسات دادگاهی حمید نوری، کل فاجعه قتل عامهای دهه شصت  و سال ۶۷ را به میلیونها جوان کمتر مطلع از آن دوران و به ویژه به افکار عمومی جهان معرفی کرد. این دومین دستاورد مهم جنبش دادخواهی و حق طلبانه  مردم ایران است. سومین دستارد مهم، این واقعیت است، حقانیت و پیروزی جنبش دادخواهی و حق طلبانه مردم در صحنه دادگاه استکهلم، به همراه موفقیت  جنبش ضد حجاب در همین هفته و  پیشروی اعتراضات توده ای و جنبش سرنگونی طلبانه در دو ماهه اخیر به وضوح تناسب قوا را به نفع جبهه مبارزاتی کارگران، زنان و نسل جوان و توده وسیع مردم تغییر داده است. در چنین شرایطی تصور سرنگونی جمهوری اسلامی و به محاکمه کشاندن سران  و کاربدستان جمهوری اسلامی واقعی تر از هر وقت در چشم انداز است. رویداد دیروز دادگاه استکهلم تاریخی بود، حضور در لحظه اعلام حبس ابد حمید نوری قاتل شورانگیز بود، وبه این مناسبت احساس اولیه ام را در یادداشت زیر چنین بیان کردم.  

لحظه تاریخی و فراموش نشدنی

اعلام حکم حبس ابد حمید نوری در سوئد

امروز شانس داشتم، شریک شادی وصف ناپذیر و احساسات عمیق انسانی اجتماع کنندگان حق طلب و امیدوار مقابل دادگاه شهر استکهلم در لحظه اعلام حبس ابد جنایتکار حمید نوری باشم. شنیدن هورای سرمست از پیروزی حدود هزار انسان تشنه شنیدن اشد مجازات طبق قوانین سوئد برای این جلاد، براستی لحظه ای فراموش نشدنی و شورانگیز بود. مشاهده اشک شوقهای بسیاری از دادخواهان و بستگان عزیزان جانباخته در قتل عامهای سال ٦٧ و دهه شصت و همراهی همه حاضران متنفر از جمهوری اسلامی با آنها، مشاهده رقص و شادی بسیاری که به معنای واقعی کلمه در پوست خود نمی گنجیدند و گل پخش میکردند، دیدن مشتهای گره کرده پر از عزم و اراده برای پایان دادن به عمر جمهوری اسلامی و به محاکمه کشاندن خامنه ای و رئیسی و همه جلادان از جناحین مختلف این رژیم سفاک حقیقتآ لحظه تاریخی ماندگار و فراموش نشدنی را موجب شده بود. به دوستی در کنار دستم گفتم، این هنوز قطره ای از دریای شور و شعف و پیروزی جامعه هشتاد میلیونی است که با سرنگونی جمهوری اسلامی همه رهبران همین حمید نوریها را به محاکمه میکشد. تردیدی نیست محکومیت امروز حمید نوری، محکومیت کلیت جمهوری اسلامی از روز اول تا کنون، محکومیت بنیانگذار قصی القلب شان خمینی و دیگر جنایتکاران به زیر خاک رفته امثال رفسنجانی و بهشتی و ... ، تا قاتلان زنده ای چون خامنه ای و رئیسی و روحانی و خاتمی و احمدی نژاد و دیگر سران حکومتی و نظامی و انتظامی این نظام مخوف است. به قول اجتماع کنندگان امروز، این قدم اول است. قدمهای سترگ و زیر و رو کننده در چشم انداز است. این واقعه مهم پیامدهای کمرشکنی برای جمهوری اسلامی دارد، در مورد این جنبه بیشتر باید نوشت.

این پیروزی بزرگ را به مردم حق طلب ایران و آزادیخواهان و برابری طلبان، به ویژه به همه خانواده ها ی داغدیده قتل عامهای سال ٦٧ و دهه شصت، و دی ماه ٩٦ و آبانماه ٩٨ و فاجعه متروپل آبادان و بستگان صدها هزار اعدام و به انسانهایی که محاکمه و مجازات حمید نوری را ممکن کردند، قویأ تبریک میگویم

ژوئیه ۲۰۲۲

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است