درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اخباروگزارشات کارگری3اردیبهشت1397

- مقاومت و ایستادگی در مقابل زور نتیجه داد،کارگران تعلیق شده گروه ملی فولاد اهواز پیروزمندانه به کار خود در کارخانه برگشتند

- تجمع کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق  و وعده های توخالی برای دومین روز متوالی

- کارکنان صنعت نفت در اعتراض به عدم اجرای کامل قانون معیشتی ماده ۱۰ ، تعدیل مدرک، بهداشت و درمان ، سنوات بازنشستگی در مقابل ساختمان اصلی وزارت نفت تجمع کردند

- گزارش عثمان اسماعیلی از محاکمه جدیدش

- پروین محمدی : روز جهانی کارگر ، روز اقتدار و اتحاد

- اعتراض کارگران قراردادی جهاد کشاورزی خوزستان نسبت به تغییروضعیت قرارداد

- گزارشی درباره شرکت روند شیر دوش

- تجمع اعتراضی کشاورزان شهرهای ویس و ملاثانی نسبت به عدم تامین حقابه مقابل فرمانداری باوی برای سومین روز متوالی

- تجمع  کشاورزان اردستان دراعتراض به حفر چاه در منطقه

- مصدومیت کودک کار در حادثه انفجار گاز شهری یک رستوران کهریزک

مقاومت و ایستادگی در مقابل زور نتیجه داد،کارگران تعلیق شده گروه ملی فولاد اهواز پیروزمندانه به کار خود در کارخانه برگشتند

۲۸ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز که به مدت ۱۲ روز کارت های آنها برداشته شده بود و حراست مانع از ورود انها به کارخانه می شد پیروزمندانه وارد کارخانه و در واحد خود مشغول به کار شدند و نیز دو نفر از کارگران به نام های اقایان رحیم سعیدی و حافظ کنعانی نیز که به مدت ۸ روز در زندان مرکزی اهواز بازداشت شده بودند، با قرار کفالت ازاد شدند.

بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، بدنبال اعتصاب، تجمع و تظاهرات اعتراضی باشکوه خیابانی کارگران گروه ملی فولاد در سال گذشته که منجر به کسب بخش قابل ملاحظه ایی از مطالبات خود شدند، در سال جدید کارفرمای شرکت در اقدامی جنون آمیز و برای شکستن قدرت، اتحاد و همبستگی کارگران، با مانع شدن از ورود تعداد ۲۸ نفر از کارگران، تحت تعقیب قرار دادن چندین نفر از کارگران ، ایجاد بلاک لیست و به خدمت گرفتن تعدادی از ارازل و اوباش و لاتهای سابقه دار، سعی در وحشت،  ارعاب و تفرقه در میان کارگران نمود که با هوشیاری، اتحاد کارگران و اعتصاب به موقع کارگران خط لوله سازی و تجمع و پیگیری هر روزه کارگران در استانداری، اداره کار، دادستانی ، دفاتر نمایندگان مجلس و دیگر نهادهای ذیربط و همچنین فشار تاجر بزرگ آهن خریدار  لوله، که بابت عدم تعهد شرکت در تحویل لوله ها ( به علت اعتصاب خط لوله سازی که در همبستگی با همکاران بازداشتی و تعلیقی خود انجام دادند)  کارفرما و مدیران شرکت را تحت فشار قرار داده بود، همه نقشه های شوم کارفرما نقش بر آب شد.

مقاومت و ایستادگی کارگران گروه ملی فولاد اهواز نه تنها باعث آزادی کارگران زندانی و برگشت به کار پیروزمندانه ۲۸ نفر از کارگران شد بلکه با مقاومت و پیگیری به عمل آمده توسط کارگران، مقرر شد روز چهارشنبه این هفته در جهت فیصله دادن به این غائله که صاحب کارخانه در این مدت برای کارگران و تولید استان ایجاد کرده است ، مالک کارخانه در شورای تامین استان در اهواز حضور یابد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

3 اردیبهشت 1397

تجمع کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق  و وعده های توخالی برای دومین روز متوالی

روز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه برای دومین روز متوالی*، کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مقابل شهرداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، پس از اعتصاب وتجمع18 فروردین ماه** کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق ، شهردار این شهرستان اعلام کرد: طی صحبت هایی که با کارگران شده، تصمیماتی گرفته شد و آنها به محل کار خود برگشتند؛ اما اکنون دو روز متوالی با وجود گرد و غبار شاهد تجمع دوباره این کارگران جلوی ساختمان شهرداری هستیم.

یکی از کارگران گفت: هوای اکنون حمیدیه را می بینید ما روز های زیاد را در این وضع آب و هوا کار کرده ایم اما هنوز حقوق معوقه ما را نداده اند.

او ادامه می دهد: اواسط فروردین ماه دست به تجمع زدیم تا شاید کاری برای ما انجام شود اما بعد از قول و عده هایی که بین ما و شهردار منعقد شد؛ باز هم حقوقی دریافت نکرده ایم. حالا آمده ایم تا مزد زحمات خود را بگیریم.

فرماندار شهرحمیدیه نیزبا بیان اینکه کارگران به دلیل عدم پرداخت چهار ماهه حقوق خود حق اعتراض دارند، اظهار می‌کند: ارزش افزوده این شهر به دلیل عدم ساخت و ساز و کارهای عمرانی بسیار ناچیز است و همین باعث ایجاد مشکل در شهرداری و کارهای عمرانی شده است.

عاشور سواری ادامه می‌دهد: در جلسه ظهر امروز کمیسیون کارگران با حضور پیمانکاران که در محل این فرمانداری برگزار شد، از سوی برخی پیمانکاران اعلام پرداخت بخشی از مطالبات کارگران انجام شده و مقرر شد تا فردا (چهارم اردیبهشت ماه) یک ماه دیگر از مطالبه کارگران شهرداری پرداخت شود.

او در پاسخ به اینکه مابقی مطالبات کارگران چه زمانی وصول می‌شود، عنوان می‌کند: قرار شده که (هشتم اردیبهشت ماه) زمانی که ارزش افزوده به حساب شهر واریز شد؛ بخشی دیگر از مطالبات کارگران را پرداخت کنند.

*تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه نسبت به عدم پرداخت5ماه حقوق

روزیکشنبه2اردیبهشت،جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل شهرداری این شهر اجتماع کردند.

برپایه گزارش منتشره،بیش از 30 نفر از کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه روز یکشنبه با تجمع در برابر ساختمان شهرداری این شهر پرداخت معوقات خود را خواستار شدند.

درهمین رابطه فرماندار حمیدیه روز یکشنبه گفت: مطالبات کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری حمیدیه که با فروردین ٩٧، پنج ماه حقوق معوقه را شامل می شود، مطالبات به حقی است که این شهرداری به دلیل ارزش افزوده پایین نتوانسته آن را پرداخت کند.

**اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق

روز شنبه هیجدهم فروردین ماه، کارگران شهرداری حمیدیه دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق دست از کارکشیده ومقابل شهرداری این شهرستان تجمع کردند.

یکی از کارگران شهرداری با بیان اینکه مردم سال جدید را با شادی و خوشی گذراندند و ما به خاطر دست خالی در خانه مانده ایم، اظهار می کند: آیا کسی هست که حق و حقوق ما را که شبانه روز زحمت کشیده ایم را بدهد؟

یکی دیگر از کارگران شهرداری حمیدیه در همین راستا بیان می کند: چگونه پول قبوض آب وبرق و گاز خود را بدهیم مگر درآمدی جز اینجا داریم که مسئولان شهرداری می دانند و ما بی خبریم، امیدوارم کسی  پیدا شود و حق شهروندی و حقوق را به ما برگرداند دیگر طاقتی برای خانواده های کارگران نمانده است.

کارکنان صنعت نفت در اعتراض به عدم اجرای کامل قانون معیشتی ماده ۱۰ ، تعدیل مدرک، بهداشت و درمان ، سنوات بازنشستگی در مقابل ساختمان اصلی وزارت نفت تجمع کردند

روز یکشنبه ۲/۲/۱۳۹۷ کارکنان رسمی صنعت نفت بدلیل اعتراض به اجرایی نشدن قانون معیشتی ماده ۱۰ ، برقراری تعدیل مدرک تحصیلی، موضوع  بهداشت و درمان و نیز سنوات بازنشستگی کارکنان بوده است،  دست به تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان اصلی وزارت زدند.

بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بیش از دوسال است که کارکنان رسمی صنعت نفت خواهان پیگیری و اجرای موارد فوق می باشند ، کارکنان صنعت نفت در این مدت مطالبات خود را از طریق مدیران ارشد وزارت نفت، نمایندگان مجلس و دیگر ارگانهای ذیربط پیگیری کردند اما نتیجه ایی در بر نداشت از همین رو در سال ۹۵ در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات همگی به توافق رسیدند که در مقابل وزارت نفت تجمع برگزار کنند به همین منظور درخواست صدور تجمع به فرمانداری تهران داده شد که یک شب قبل از تجمع به آنها اعلام شد که مجوز نخواهند داد، اما وعده هایی در جهت رسیدگی به مطالبات آنها داده شد که هرگز اجرایی نشد.

کارکنان صنعت نفت دیروز یکشنبه در اعتراض به عدم اجرایی شدن وعده های مسئولین و همچنین اجرایی شدن مطالبات به حق خود، با اینکه از چندین روز جلوتر بشدت تهدید می شدند در مقابل ساختمان اصلی وزارت نفت تجمع اعتراضی برگزار کردند که با واکنش نیروهای امنیتی روبرو شدند و با ضرب و زور بنرهای اعتراضی مطالباتی آنها را جمع کردند و سعی در متفرق کردن کارکنان نفت شدند.

نیروهای امنیتی از کارکنان معترض صنعت نفت خواستند که به نمازخانه ساختمان بروند تا از دفتر وزیر یک نفر بیاید و با آنها مذاکره کند که کارکنان نفت زیر بار نرفتند و در نهایت از کارکنان نفتی خواسته شد تا عریضه ایی تنظیم کنند تا به وزیر منتقل شود، که در نهایت تجمع با قول رسیدگی به مطالبات کارکنان نفت، تحویل شکوائیه و اخذ شماره تلفن برای پیگری کلیه مطالبات از جمله قانون معیشتی ماده ۱۰ کارکنان نفت پایان یافت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

3 اردیبهشت 1397

گزارش عثمان اسماعیلی از محاکمه جدیدش

کارگران ، مردم آزاده

چنانچه اطلاع دارید در تاریخ 9/12/96 جهت سپری کردن احکام صادره از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان خود را به زندان مرکزی سقز معرفی کردم. 10 روز بعد ماموران امنیتی به منزل ما مراجعه می کنند تا بنده را دستگیر نماید. ماموران وقتی زنگ منزل ما را به صدا در می آوروند، همسرم در را باز می کند و ماموران بدون اینکه به حریم خصوصی ما توجه کرده باشند وارد اتاق شده و از همسرم سئوال می کنند.

عثمان اسماعیلی کجاست؟.

همسرم شوکه شده و اظهار می دارد که عثمان اسماعیلی 10 روز بیشتر است که در زندان بسر می برد ، چه شده که شما ها بدون هماهنگی وارد منزل ما شدید؟

ماموران به همدیگر نگاه می کنند و می گویند" چرا ما اطلاع نداریم؟"

همسرم رو به ماموران می گوید " این مشکل شماست که اطلاع ندارید و...

تاریخ 23/1/97 مامور ابلاغ به منزل ما مراجعه و احضاریه ای به شماره 9610108741702380 تاریخ تنظیم 28/11/96 تحویل خانواده ام می دهد. به اسناد به آن ابلاغیه باید در مهلت 5 روز خود را به شعبه سوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سقز معرفی کنم. در غیر اینصورت حکم جلب صادر خواهد شد.

وقتی ابلاغیه به خانواده من ابلاغ می گردد من در زندان بودم و دقیقا" همان روز پایان زندان من بود.

در تاریخ 27/1/97 با سپری کردن احکام صادره از زندان آزاد شدم. روز شنبه مورخ 1/2/97 ساعت 9 صبح به شعبه سوم دادیاری سقز خود را معرفی نمودم و اظهار کردم که من عثمان اسماعیلی هستم و تازه از زندان آزاد شده ام. دفتردار پرونده را به قاضی تحویل داد و بعد از چند لحظه محاکمه شروع شد.

قاضی: اسم و نام خانوادگی؟

ج – عثمان اسماعیلی.

قاضی: شما سابقه کیفری دارید؟

ج – بلی من سابقه کیفری دارم و از سن 19 سالگی درک کردم که در جامعه ما نابرابری وجود دارد و بر همین اساس با این بی عدالتی مبارزه کرده ام و مدت 24 سال تبعید و زندانی بوده ام.

قاضی: آقای اسماعیلی شما متهم هستی که با رسانه های خارجی و ضد انقلاب علیه نظام مصاحبه کرده اید؟ و اداره اطلاعات از شما شاکی می باشد.

ج – بلی من مصاحبه کرده ام و آن را انکار نمی کنم.

قاضی: شما در مورد محمود صالحی و رضا شهابی و زندانیان سیاسی با رسانه ها مصاحبه کرده اید و اداره اطلاعات را متهم کرده اید که اداره اطلاعات باید شرم کنند از اینکه محمود صالحی را بازداشت کرده اند و....دفاعیات شما در این مورد چیست؟

ج – جناب قاضی ، محمود صالحی و رضا شهابی و سایر زندانیان سیاسی و کارگران زندانی، نباید در زندان باشند. من بعنوان یک انسان وظیفه خود می دانم که از آنان دفاع کنم. در ضمن هیچ مرجع قضایی به من نگفته است تا مصاحبه نکنم. آقای قاضی من از شما سئوال می کنم؟ آیا این چه وزارت اطلاعاتی است که یک فرد مریض و دیالیزی را بعد از دیالیز و بدون هیچ ابلاغیه ای او را در حیاط بیمارستان بازداشت می کنند؟ جناب قاضی خبر دستگیری محمود صالحی بلافاصله دردنیای مجازی و میان مردم پخش شد و همه افراد جامعه از این بابت نگران بودند. من هم از این موضوع با خبر شدم و به وظیفه انسانی خود دانستم تا از محمود صالحی و همه زندانیان سیاسی دفاع کنم و دفاع خواهیم کرد. جناب قاضی کسی که از مریضی کلیه و قلب رنج می برد و تحمل حبس را ندارد چرا باید او را بازداشت کنید؟. آن فرد زندگی خود را وقف انسانیت و در راه رهایی طبقه کارگر مبارزه کرده است. ایا من کارگر نباید از او دفاع کنم؟ اگر آن فرد در زندان جان خود را از دست بدهد، چه فایده ای دارد که من سر مزار او گریه کنم، در صورتی که این فرد عزیزترین دوستم است. آن فرد نه تنها همفکرم است بلکه در راستای دفاع از طبقه کارگر همراه هستیم. طبقه کارگر تمام خدمات جامعه را تولید می کند، اما خود از همه بی بهره است. این چه مملکتی است که طبقه کارگر را محروم نگاه داشته است؟. جناب قاضی من بچه بازار کار هستم و هزاران نفر مثل من از بچگی وارد بازار کار شده اند. ما کارگران مهد کودک،مدرسه و ساختمان برای جامعه درست می کنیم، اما بچه های ما محروم از آن هستند.

قاضی: بله حق با شماست.

جناب قاضی آیا حقوقی که دریافت می کنید زندگی خانوادگی شما را تامین می کند؟ به همین دلیل است که ما کارگران بر علیه نظم موجود و سرمایه داری مبارزه می کنیم. یک عده کارفرما بی انصاف را به جان ما کارگران انداختید تا به هر شکل که خود تشخیص دهند ما کارگران را استثمار کنند و آب از آب هم تکان نمی خورد. به ما کارگران می گویند امنیت مملکت را به خطر انداختیم. من از شما سئوال می کنیم ما کارگران امنیت مملکت را به خطر انداختیم یا آنانی که حقوق های نجومی دریافت می کنند؟. ما مملکت را به خطر انداختیم یا افرادی که سرمایه مملکت را به تارج برده اند و امروز در خیایانها اروپا مشغول عیش و نوش هستند؟. ما کارگران مملکت را به خطر انداختیم یا کسانی که سرمایه ما را صرف بازسازی و جنگ در کشورهای دیگر می کنند؟. ما کارگران درخواست حقوق های معوقه کرده ایم، ما کارگران مخالف قراردادهای سفید امضاء هستیم، ما کارگران خواستار امنیت شغلی هستیم. آیا این درخواست ها مملکت را به خطر انداخته است که امروز ده ها کارگر در زندان بسر می برند؟.این چه مملکتی است که اکثریت مردم آن کارتن خواب و اقلیتی کوچک تمام سرمایه این کشور را در اختیار دارند.؟ این چه ملکتی است که روزانه ده ها نفر را به زندانها می فرستند.؟ این چه مملکتی است که در طول 40 سال کالاها از مرزها سرازیر شده و شما می خواهید یک شبه جلو آن را بگیرید و هزاران انسان کولبر را از نان روزانه محروم کنید؟. آقای قاضی من تازه از زندان آزاد شدم و داخل زندان را بررسی کردم. افرادی که امروزبه اتهام مشروب، پوشاک،سیگارو مواد مخدر در زندان هستند هیچ کدامشان مجرم نیستند بلکه آنان قربانیان نظام نابرابر سرمایه داری هستند. اگر برای هر کدام از این افراد کار ایجاد کنیم و مشغول به کار باشند جرم و جنایت صفر خواهد شد. آن همه زندانی که در زندان نگهداری می کنید بعد از پایان حبس یک بار از آن افراد سئوال کرده اید که بعد از زندان به چه کاری مشغول هستی و منبع درآمد شما چیست؟ آن وقت انتظار دارید که جرم و جنایت از بین برود؟.

جناب قاضی من یکی از آن افراد هستم که به برابری انسانها اعتقاد دارم و خواستار برچیده شدن هر گونه نابرابری در جامعه زیر نام نژاد، زبان، قومیت و لباس هستم . من خواهان حکومت کارگری هستم تا تمام انسانها کار کنند و به اندازه نیاز شان از خدمات مملکت استفاده کنند. جناب قاضی، سرمایه داران توان کارکردن ندارند و اگر یک روز ما کارگران اراده کنیم که برای چند روز سود برای آنان تولید نکنیم آن افراد از گرسنگی خواهد مرد . ما کارگران در جامعه سرمایه داری برای به دست آوردن خواست و مطالبات خود باید مبارزه کنیم و این مبارزه تا نابودی نظام سرمایه داری ادامه دارد و با محاکمه من و امثال من جامعه درست نخواهد شد. من نه اولین نفرهستم و نه آخرین نفر خواهم بود.

دیگر حرفی برای گفتن ندارم از شما سپاسگذارم که به صحبت های من گوش دادی و اجازه دادی تا صحبت هایم را عرض کنم.

عثمان اسماعیلی

تاریخ 2/2/97

پروین محمدی : روز جهانی کارگر ، روز اقتدار و اتحاد

برای ما کارگران هوای اردیبهشت بوی اتحاد و همبستگی را با خود بهمراه دارد.

 روز جهانی کارگر و کل پیشینه ی تاریخی آن تمام کارگران را در جهان به حرکتی متفاوت تر از پیش فرامیخواند.

این روز، روز یکی شدن ما کارگران و بروز  قدرتمان در مقابل سیستم  در حال انحطاط سرمایه داری به مثابه سیستمی ضد انسانی است که حق حیات و زندگی میلیاردها انسان را با تمرکز  سرمایه در دستان اقلیتی ناچیز در اقصی نقاط دنیا به تباهی کشانده و در جایی مانند ایران ضد انسانی ترین اشکال بی حقوقی و بردگی را به ما کارگران تحمیل کرده است.

اول ماه مه روز جهانی کارگر برای ما کارگران روزی جهانی برای اتحاد و همبستگی و ایستادگی در برابر این بی حقوقی ها و پایان دادن به ستم و بردگی است.

 در سیستمی که همه اختیارات در دست طبقه حاکم قرار دارد ما کارگران چاره ای جز اتکا به نیروی متحدمان برای دست یابی به مطالباتمان نداریم.

این درسی است که کل  تاریخ مبارزاتی ما کارگران در سرتاسر جهان به ما آموخته ،  که در مقابل اتحاد و یکپارچگی طبقه کارگر هیچ قدرتی را یارای ایستادگی نیست و هر ذره از بهبود شرایط کار و زندگیمان به یکی شدن فریادهایمان گره خورده است .

به همین جهت است که در طول بیش از دویست سال گذشته که از شکل گیری طبقه کارگر میگذرد همچنان یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارهای حفظ حاکمیت سرمایه بر زندگی و سرنوشت ما کارگران و تحمیل بی حقوقی بیشتر به ما، جلوگیری از اتحادمان و ایجاد تفرقه در صفوف میلیونی ما به اشکال مختلف بوده است.

کارگران آگاه و پیشرو را به زندان میاندازند، تشکل یابی را ممنوع میکنند، با حذف رهبرانمان و خانه نشین کردن آنها تلاش میکنند عده ای اجیر شده را در راس مبارزات ما قرار دهند، ما بین مان دست به ایجاد رقابت میزنند و همسو با این اقدامات  نیروی سرکوب پرورش میدهند و با اجیر کردن بخشی از طبقه ما به عنوان نیروی سرکوب، آنان را در خیابانها  و در اعتراضات مان به مصاف ما گسیل میدارند و با متوسل شدن به ابزارهای بسیار دیگری بطور مداوم سعی در پراکندن صفوف متحد ما دارند، چرا که خود  میدانند ، مرگشان در اتحاد ماست.

البته که ما کارگران نیز به قدرت متحد خود اشراف داریم و از همین رو در طول سال گذشته در واحدهای مختلف تولیدی در  سطح کشور علیرغم سرکوب و خطر بازداشت و اخراج، مبارزات متحدانه ای را برای دستیابی به مطالباتمان به پیش بردیم.

اما اول ماه مه روز جهانی کارگر روزی متفاوت با روزهای دیگر سال، روزی متفاوت با دیگر لحظه های مبارزاتمان در طول سال و اتحادمان نیز فراتر از اتحادمان در محیط کارمان است.

این روز، روز فریاد متحدانه  ما علیه ستمکاری همه کارفرمایان و علیه کل مناسبات و سیستمی است که روزگار سیاه مشترکی را بدور از اینکه در کدام شهر و شرکت مشغول کار هستیم و بدور از رنگ پوست و قومیت و مذهبمان برای همه ما کارگران رقم زده است.

 روز جهانی کارگر اعتراض  سراسری کل کارگران است برای زندگی از دست رفته و آینده بی افق فرزندانمان.

همانطور که لحظه به لحظه عمرمان صرف ساختن دنیایی میشود که خود از آن بی بهره ایم ، باید در روز جهانی کارگر با صفوف متحد و به هم پیوسته فریاد میلیونی مان را بر علیه کل مصائب،  نابرابری،  فقر و تمامی بلایای این نظم ضد انسانی بلند کنیم.

زنده باد اول ماه مه روز اتحاد و همبستگی سراسری کارگران

اعتراض کارگران قراردادی جهاد کشاورزی خوزستان نسبت به تغییروضعیت قرارداد

 110نفر از کارگران قراردادی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان که از سال جدید در قالب یک قرارداد حجمی به نیروهای پیمانکاری تغییر وضعیت پیدا کردند،با رسانه ای کردن اعتراضشان نسبت به تغییر قرارداد خواستار بازگشت  به قرارداد گذشته خود شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ3اردیبهشت،یکی از نمایندگان این کارگران گفت: 110 نفر از نیروهای سازمان جهاد کشاورزی خوزستان هستیم که از سال 80 تا سال 90با پیمانکار همکاری می‌کردیم اما در سال 90 با بخشنامه‌ای که رییس جمهور دولت وقت، صادر کرد در قالب نیروهای شرکتی با سازمان‌ها قرارداد بستیم.

وی ادامه داد: این قراردادی که با سازمان جهاد کشاورزی منعقد کردیم، قرارداد موقت یکساله بود اما امسال سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به صورت یک طرفه این قراردادها را فسخ کرد و مجددا ما را به شرکت‌های پیمانکاری ارجاع داد.

این نماینده عنوان کرد: ما از سال 90 براساس بخشنامه‌ای که توسط رییس جمهور دولت نهم ابلاغ شده بود با سازمان جهاد کشاورزی قرارداد بستیم و کد پرسنلی دریافت کردیم و حتی در سامانه کارمند ایران نیز ثبت نام کردیم اما امسال پس از گذشت 6سال سازمان تصمیم گرفت تا قرارداد ما را یکطرفه فسخ کند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی در حال حاضر با همه 110 نفر تسویه حساب کرده و ما را در قالب یک قرارداد حجمی به شرکت‌های پیمانکاری واگذار کرده است. این مساله برای کارگران بسیار مخاطره آمیز است و آن‌ها را با مشکلات فراوانی مواجه می‌کند.

گزارشی درباره شرکت روند شیر دوش

شرکت روند شیر دوش در دو مجموعه ،تهران وساوه با بیش از 70 کارگر مشغول بکار میباشد.

این مجموعه تولید کننده دستگاه شیر دوش گاو به صورت صنعتی و دستی است.

طبق گزارشات رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دریافتی های کارگران بصورت تیکه تیکه پرداخت میشود بطوری که چندین ماه حقوق معوقه دارند ولی کارگران قادر به محاسبه آن نیستند (به دلیل پراکندگی و ناقص پرداخت کردن حقوق ماهیانه) و با اینکه روزانه 4 ساعت اضافه کاری انجام میدهند و روزهای تعطیل رسمی سر کار هستند اما هیچ وجهی  بابت آن دریافت نمیکنند.

کارگران این مجموعه اذعان میکنند که کارفرما پاسخ اعتراض کارگران را با تهدید به اخراج و تسویه میدهد.

20 نفراز کارگران در  ساوه و 50 نفردر تهران مشغول بکار هستند قراردادشان موقت و بصورت ماهیانه تنظیم میشود.

کارفرمای این شرکت پاسخ چرایی این وضعیت را نبود درآمد عنوان میکند درصورتیکه در سال گذشته رکورد فروش را داشته است.

کارگران عنوان میکنند که هر کس به اداره کار جهت شکایت از وضع موجود مراجعه کند از کار بیکار میشود.

در گذشته بودند کارگرانی که به همین دلیل از کار بیکار شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

3 اردیبهشت 1397

تجمع اعتراضی کشاورزان شهرهای ویس و ملاثانی نسبت به عدم تامین حقابه مقابل فرمانداری باوی برای سومین روز متوالی

روزدوشنبه سوم اردیبهشت ماه برای سومین روز متوالی،کشاورزان شهرهای ویس و ملاثانی دراعتراض به عدم تامین حقابه مقابل فرمانداری باوی تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره،حدود 50 نفر از کشاورزان شهرهای ویس و ملاثانی شهرستان باوی امروز دوشنبه برای سومین روز در اعتراض به تامین حقابه زمین های کشاورزی خود در مقابل ساختمان فرمانداری باوی تجمع کردند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان باوی گفت: این کشاورزان که زمین های خود را به زیر کشت بامیه برده اند، نسبت به تامین نشدن حقابه کشت بامیه اعتراض دارند.

علی اصغر هدایت افزود: حقابه این کشاورزان از رودخانه کارون تامین می شود و فرمانداری شهرستان باوی پیگیر این موضوع از طریق سازمان آب و برق خوزستان است.

گفتنی است با پایین آمدن سطح رودخانه کارون، حوضه شبکه آبیاری شمال شرق اهواز با کمبود آب روبه رو می شود؛ در دی پارسال نیز به دلیل پایین آمدن سطح رودخانه کارون این شبکه آبیاری با مشکل تامین آب کشاورزان روبه رو شد که باعث تجمع کشاورزان این منطقه شد.

13 هزار هکتار زمین در زیر شبکه آبیاری شمال شرق اهواز وجود دارد که بیشتر به کشت گندم، کلزا و جو، سبزیجات و صیفی جات اختصاص می یابد.

شبکه آبیاری شمال شرق اهواز شامل مناطق ویس، ملاثانی، سلامات و ابوفاضل است.

باوی در سال 89 از شهرستان اهواز جدا، و با مرکزیت شهر ملاثانی و متشکل از دو بخش مرکزی و ویس به شهرستان تبدیل شد.

تجمع  کشاورزان اردستان دراعتراض به حفر چاه در منطقه

جمعی از کشاورزان اردستان در اعتراض به عملیات حفاری چاه آب در منطقه دست به  تجمع زدند

و خواستار جلوگیری از حفرچاه شده و نسبت به عواقب تداوم حفرچاه و انتقال آب از آن هشدار دادند.

بدنبال اعتراضات کشاورزان و از آنجایی که عملیات حفر چاه نتیجه لازم را نداشته و به سنگ برخورد کرده ، عملیات حفر چاه متوقف شد.

بنابه گزارش منتشره،یکی از کشاورزان اردستان گفت: از مسئولین شهرستان درخواست داریم چاهی که برای آب در حال حفر است را پلمب کنند، چرا که با این اقدام کشاورزانی که در محله "مون" از آب قنات استفاده می‌کنند کاملا بی‌آب می‌شوند.

علی، کشاورز دیگری هم گفت: دلیل اعتراض ما این است که این چاه در حریم قنات دوطبقه است و باعث خشک شدن این قنات می‌شود. کشاورزان قدیمی شهر هم این موضوع را تایید می‌کنند.

حسین کشاورز دیگری گفت: مسئولین صدای اعتراض ما را نمی‌شنوند. تاکنون چند بار اعتراض کردیم ولی فایده‌ای نداشته است.

وی افزود: حفر این چاه باعث خشک شدن قنات دوطبقه که ثبت جهانی است می‌شود. لذا ما امروز به هر نحوی که شده چاه را پر می‌کنیم.

محمدرضا سلیمی رئیس اداره آب منطقه‌ای اردستان گفت: با توجه به وجود بحران خشک‌سالی و کمبود منابع آب در شهرستان اردستان از طرف اداره آب و فاضلاب شهری درخواست حفر چاه اضطراری شده بود که این موضوع در ستاد مدیریت بحران استان مطرح و با حفر یک حلقه چاه اضطراری جهت تامین آب موافقت شد.

وی افزود: پس از موافقت صورت گرفته مجوز حفر چاه توسط اداره آب منطقه‌ای صادر و جانمایی لازم صورت گرفت که مکان در نظر گرفته شده در خارج از حریم چاه قنات دوطبقه اردستان قرار دارد.

رئیس اداره آب منطقه‌ای اردستان خاطرنشان کرد: از آنجایی که عملیات حفر چاه نتیجه لازم را نداشته و به سنگ برخورد کرده و همین‌طور با توجه به اعتراضات اهالی، عملیات متوقف و مکان دیگری جهت حفر چاه در نظر گرفته خواهد شد.

مصدومیت کودک کار در حادثه انفجار گاز شهری یک رستوران کهریزک

رییس کلانتری ۱۷۰ کهریزک از انفجار گاز شهری در یک رستوران خبر داد و گفت: در این حادثه یک کارگر ۱۷ ساله مصدوم شد.

سرگرد ابراهیم شریفی مقدم بعد از ظهر دوشنبه3اردیبهشت از وقوع انفجار گاز شهری در کهریزک خبر داد و گفت: دقایقی قبل انفجار گاز شهری در آشپزخانه رستورانی در «شورآباد» رخ داد.

وی افزود: در اثر این انفجار بخشی از این رستوران تخریب و به دو دستگاه خودرو که در جلوی این رستوران پارک شده بود، آسیب جدی وارد شد.

رییس کلانتری ۱۷۰ کهریزک در خصوص تعداد مصدومان این حادثه نیز گفت: در این حادثه یک نفر کارگر ۱۷ ساله رستوران مصدوم و تحویل عوامل اورژانس شد.

سوم اردیبهشت ماه 1397

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است