درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اخباروگزارشات کارگری5اردیبهشت1397

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه فولاد قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری ودادگستری قزوین

بازگشت بکار100کارگراین واحد تولیدی بدنبال تجمع مشترک کارگران اخراجی وشاغل*

اخراج 4کارگر معترض این کارخانه به اتهام اغتشاش و رهبری کارگران برای اعتراض

- تجمع خانوادگی کارگران اخراجی شهرداری منطقه9مشهد برای باز گشت بکار مقابل شرکت خدمات شهری اطلس پاک

- تجمع  اعتراضی کارگران نانوایی های  قم نسبت عدم افزایش حقوق طی 7سال گذشته وشرایط سخت کاری مقابل استانداری

- تجمع بازنشستگان بانک های دولتی دراعتراض با عدم همسان سازی حقوق مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها درتهران

- ورزنه اصفهان در محاصره نيروهاي امنيتي و انتظامي و فضاي شديد امنيتي

- فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت هفته معلم

- ادامه سردواندن کارگران پست های فشار قوی برق برای تبدیل وضعیت

-93 کارگر شرکت زراعی بهکده خراسان شمالی 50 میلیون تومان حقوق طلبکارند

- تجمع اعتراضی اهالی روستای ابوهاون نسبت به نداشتن آب وبرق مقابل استانداری خوزستان

- درباره بست نشینی یک استاد دانشگاه ایلام مقابل وزارت علوم در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت استخدامی

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه فولاد قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری ودادگستری قزوین

بازگشت بکار100کارگراین واحد تولیدی بدنبال تجمع مشترک کارگران اخراجی وشاغل*

اخراج 4کارگر معترض این کارخانه به اتهام اغتشاش و رهبری کارگران برای اعتراض

روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه فولاد قزوین درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری ودادگستری قزوین تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره کارگران کارخانه فولاد قزوین گفتند: افزایش مشکلات کارخانه باعث شده کارفرما پیشنهاد خاتمه قرارداد کار به تعدادی از کارگران بدهد. به‌طوری که چند روز پیش حدود ۱۰۰ نفر از  کارگران از کارخانه اخراج شدند که با مخالفت کارگران دوباره به کار سابقشان بازگشتند.

 شب گذشته(4اردیبهشت) نیز کارفرما از ورود ۴ نفر از همکارانمان به اتهام اغتشاش و رهبری کارگران برای اعتراض، جلوگیری به عمل آورده است.

کارگران تجمع کننده افزودند:از زمانی که شرکت راه ابریشم بهره‌بردار رسمی شرکت‌های فولاد قزوین و پارس آرمان شفق شده‌اند، وضعیت این شرکت به نسبت قبل بد‌تر شده و امنیت شغلی کارگران به سبب قرارداد‌های یک و سه روزه از بین رفته است.

به گفته کارگران معترض فولاد قزوین، قرارداد کاری کارگران این کارخانه از ابتدای سال جاری یک تا سه روزه شده و از پرداخت مطالبات معوقه و بیمه کارگران هم خبری نیست.

طبق اظهارات این کارگران، در حال حاضر کارگران این کارخانه جدا از مطالبات جاری، حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان از کارفرمای سابق کارخانه طلب دارند که طبق قوانین واگذاری کارفرمای جدید باید مسئولیت پرداخت آن را برعهده گیرد.

آن‌ها می‌گویند: در آخرین پیگیری‌هایی که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان نشنیدیم به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

به گفته این کارگران بعد از تعطیلات نوروز چندین تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شرکت و چند نهاد دولتی در استان و شهرستان انجام داده‌ایم اما مشکلاتمان به نسبت قبل بد‌تر شده و کسی پاسخگو نبوده است.

*گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران در راه دست یابی به مطالباتشان:

تجمع اعتراضی کارگران شاغل واخراجی کارخانه فولاد قزوین نسبت به اخراج صدنفرشان وبرای بازگشت بکارشان

عدم پرداخت 3ماه حقوق وبیمه وسایر مطالبات  کارگران این واحد تولیدی

صبح روزیکشنبه دوم اردیبهشت ماه، کارگران شاغل واخراجی کارخانه فولاد قزوین دراعتراض به اخراج صدنفرشان وبرای بازگشت بکارشان دست به تجمع مقابل فرمانداری تاکستان زدند.

براساس گزارش منتشره،صبح امروز بیش از ۲۰۰ کارگر کارخانه فولاد قزوین در اعتراض به اخراج نیمی از همکارانشان در مقابل فرمانداری شهرستان تاکستان تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض کارخانه فولاد قزوین گفت: از صبح روز گذشته مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی از ورود حدود ۱۰۰ نفر از همکارانمان به محل کارشان با دست‌کم سه ماه معوقات مزدی و بیمه‌ای خودداری می‌کنند.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه حدود  ۲۰۰ کارگر دارد که علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی‌اند، کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند.

به گفته این کارگر، افراد حاضر در تجمع امروز از کارگران شیفت عصرکارخانه فولاد قزوین هستند که به حمایت از ۱۰۰ کارگر اخراجی خواستار بازگشت به‌کار همکارانشان شده‌اند.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: کارگران نگرانند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در هفته‌های آینده باشیم.

او در ادامه با اشاره به اینکه روند تولیدات این واحد صنعتی بعد از واگذاری به بخش خصوص به کندی صورت می‌گیرد، افزودند: از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته (۹۶) تا هم‌اکنون فعالیت تولیدی کارخانه به مدت سه تا چهار روز بوده و کارگران کاری برای انجام دادن نداشتند.

او در پایان با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلاتمان مربوط به پرداخت مطالبات مزدی‌مان می‌شود، افزود: شرکت راه ابریشم بهره‌بردار رسمی شرکت‌های فولاد قزوین چندین ماه است که مسئولیت این کارخانه را برعهده گرفته است. در حال حاضر حدود سه ماه دستمزد و بیمه کارگران را به تاخیر انداخته است. همچنین مطالباتی از قبل در حدود سه تا ۴ میلیون تومان داریم که مربوط به کارفرمای سابق می‌شود.

تجمع خانوادگی کارگران اخراجی شهرداری منطقه9مشهد برای باز گشت بکار مقابل شرکت خدمات شهری اطلس پاک

روزسه شنبه چهارم اردیبهشت ماه، جمعی از کارگران خدمات شهری شهرداری منطقه9مشهد به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به اخراج از کارمقابل شرکت خدمات شهری اطلس پاک تجمع کردند و خواستاربازگشت بکار شدند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ5اردیبهشت،شمار تجمع‌کنندگان به حدود ۵٠ تا ۶٠ نفر می‌رسید و بر اساس اظهارات برخی کارگران، از دو سال به بالا سابقه بیمه و همکاری در حوزه خدمات شهری را داشتند اما در نهایت، اعتراضشان تنها با اعلام اینکه «این تعدیل نیرو در پی نامه شهرداری مرکز صورت گرفته است»، به پایان رسید!

یکی از کارگران اخراجی گفت: بعضی مسئولان می‌گویند مدیریت شهری و مجموعه شهرداری به هیچ وجه راغب به این تعدیل نبوده‌اند و اتفاقا جزو اولویت‌های آخر بوده که این اتفاق بیفتد! با برخی از مدیران که صحبت می‌کنیم می‌گویند: امسال با توجه به وضعیت درآمدی و مالی شهرداری، با محدودیت شدید اعتبارات مواجه شده‌اند و حداقل اختلاف میان اعتبار موردنیاز با اعتبار تخصیص یافته حدود ٣٠میلیارد تومان است. حتی به گفته برخی از آن‌ها، باید حدود هزار و ٢٠٠ نفر را فقط در حوزه خدمات شهری تعدیل می‌کردند اما با وجود همه مسائل و فشارها و بررسی راهکارهای ممکن، تلاش شده‌است حداقل تعدیل انجام شود و به این ترتیب بنا بر روایتی، تاکنون ٢٠٠ نفر تعدیل

شده‌اند.

او اضافه کرد: اما در حالی که مدیران شهرداری ادعا می‌کنند حتی برای تعدیل یک نفر هم رغبت ندارند و محدودیت‌ها به این کار مجبورشان کرده است، با وجود این فقط خدا می‌داند زندگی این تعداد پاکبان و خانواده‌هایشان با این اتفاق دچار چه مشکلاتی می‌شود!

خانواده برخی از این پاکبانان با اشاره به وضعیت معیشتی خود، از بیکار شدن سرپرست خانواده‌شان گلایه‌مند بودند و از شهردار مشهد، درخواست می‌کردند که با توجه به شرایط اقتصادی، این موضوع را پیگیری و زمینه بازگشت این افراد را فراهم کند.

عضو خانواده یکی دیگر از پاکبانان نیز با اشاره به برخی شنیده‌ها، اظهار کرد: گویا شهرداری به دلیل افزایش ٢٠درصدی میزان حقوق کارگران دچار کسری اعتبار شده است، زیرا در سال‌های قبل، این میزان افزایش نبود و به نظر می‌رسد بخشی از این کسری را با تعدیل برخی کارگران می‌خواهند جبران کنند!

رئیس اداره خدمات شهری منطقه٩ شهرداری مشهد در این‌باره گفت: پیش از این، برنامه به‌کارگیری کارگران از سوی پیمانکاران به این صورت بود که تعدادی از کارگران متعهد بودند و تعدادی نیرو هم برای ایام استراحت و مرخصی کارگران متعهد ذخیره داشتند، یعنی اگر کارگری به مرخصی می‌رفت، از کارگر جایگزین استفاده می‌شد، اما طبق دستورالعمل جدید، مقرر شده است که پیمانکاران فقط از نیروهای متعهد که تعهد دفترچه پیمان را دارند، استفاده کنند و اگر این کارگران خواستند مرخصی استحقاقی دو و نیم روز ماهانه را بروند، نیاز به جایگزین ندارند.

علی خندان افزود: به این ترتیب به تعدیل آن دسته از کارگرانی که به عنوان جایگزین و در زمان استراحت و مرخصی کارگران متعهد به‌کارگیری می‌شدند، ناگزیر شدیم که تعدادشان در منطقه ٩، طبق آخرین آماری که رسیده ٢١ نفر گزارش شده است که همگی دارای پست‌های سیار و بیمه بوده‌اند.

تجمع  اعتراضی کارگران نانوایی های  قم نسبت عدم افزایش حقوق طی 7سال گذشته وشرایط سخت کاری مقابل استانداری

روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران نانوایی های  قم دراعتراض به عدم افزایش حقوق طی 7سال گذشته وشرایط سخت کاری مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، تورم بالا در سطح جامعه و عدم افزایش نرخ حقوق کارگران واحدهای تولید نان استان قم در هفت سال اخیر ازجمله مهم‌ترین گلایه‌های این کارگران در تجمع اعتراضی امروز بود.

یکی از تجمع کنندگان گفت:کیفیت آرد نانوایی‌ها در ماه‌های اخیر به‌شدت نامناسب شده است، مشکلات و حساسیت‌های پوستی فروانی برای کارگران نانوایی‌های استان به دلیل کیفیت نامناسب آرد ایجادشده است.

یکی دیگر از کارگران نانوایی استان قم با اشاره به عدم افزایش نرخ حقوق کارگران نانوایی در هفت‌سال گذشته تأکید کرد: در سال‌های اخیر همواره بر نرخ تورم در جامعه افزوده‌شده و امروز هیچ‌چیزی در جامعه در همان قیمت و نرخ هفت سال قبل وجود ندارد درحالی‌که حقوق کارگران نانوایی در این هفت سال هیچ‌گونه افزایشی پیدا نکرده و هزینه‌های جانبی نیز بر آن‌ها تحمیل‌شده است.

وی تصریح کرد: ادعای کاهش نسبت سبوس‌گیری آرد استان از 15 به 12 درصد ادعای پوچ است چراکه هیچ اثری از این میزان کاهش سبوس در آرد تحویلی به نانوایی‌های استان مشاهده نمی‌شود. بزرگ‌ترین درد و مشکل این کارگران عدم پاسخگویی مسئولان در برابر مطالبه‌های و خواسته‌های چندین ساله است.

تجمع بازنشستگان بانک های دولتی دراعتراض با عدم همسان سازی حقوق مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها درتهران

روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت،جمعی از بازنشستگان بانک های دولتی(بانک‌های صادرات، رفاه، ملی و سپه) دراعتراض با عدم همسان سازی حقوق دست به تجمع مقابل صندوق بازشستگی کارکنان بانک ها واقع در خيابان عباسپور - بعد از تقاطع شهید همت- نرسيده به خيابان برزیل  تهران زدند.

براساس گزارشات منتشره ،تجمع کنندگان بازنشستگان بانک‌های صادرات، رفاه، ملی و سپه بودند که در اعتراض عدم همسان‌سازی حقوق و دستمزد بازنشستگان با کارمندان دستگاه‌های دولتی، در خیابان برزیل تجمع کردند.

تجمع کنندگان خواستار ترمیم حقوق و همسان شدن حقوق بازنشستگی با حقوق کارمندان دولت هستند.

ورزنه اصفهان در محاصره نيروهاي امنيتي و انتظامي و فضاي شديد امنيتي

يكي از كشاورزان ورزنه اصفهان در گفتگو با راديو ندا از محاصره ورزنه توسط نيروهاي انتظامي و امنيتي و فضاي شديد امنيتي مي گويد. وي با اشاره به وضعيت مجروحان اعتراضات كشاورزان و با بيان اين كه '' اوضاع خيلي ناجوره '' درخواست كرد '' به داد ورزنه برسيد!''

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2018/04/23/Varzaneh180423.mp3

فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت هفته معلم

فرهنگیان عزیز

دانش آموزان و والدین گرامی

همانگونه که مطلعید شورای هماهنگی در بیانیه تحلیلی خود  در اسفند ماه ٩۶ ، ضمن طرح بخشی از مطالبات فرهنگیان، به مسئولین و نهادهای مربوطه برای تغییر رویه تا پایان فروردین فرصت داد. اینک فروردین به پایان رسیده اما هیچ تغییری رخ نداده است.

فرهنگیان در حالی شاهد افزایش محرمانه حقوق برخی از سازمان ها هستند که اضافه کار آنان پرداخت نشده و میزان افزایش حقوق آنان، متناسب با سطح تورم و خط فقر نیست و بی توجهی به معیشت معلمان بازنشسته و شاغل ادامه دارد.

  پروانه فعالیت تشکل های صنفیِ دارای مجوز تمدید نمی شود. فعالان صنفی توسط نهادهای امنیتی و حتی نظامی دستگیر و زندانی و حق خواهی و عدالت طلبی  معلمان سرکوب می شود.

عدالت آموزشی وجود ندارد و اکثر دانش آموزان از دسترسی به یک آموزش کیفی و رایگان محرومند ما از  شرایط موجود  راضی نیستیم و به آن اعتراض داریم.

بر اين اساس شوراى هماهنگى  به مناسبت فرا رسيدن هفته معلم با نام گذارى روزها ، كنش هاى صنفى ( فرهنگى - اعتراضى)خود را به شرح ذيل اعلام مى دارد:

١_چهارشنبه ١٢ اردیبهشت:روزگرامیداشت ابوالحسن خانعلی و تقدير از پیشگامان عرصه تعلیم و تربیت. بمناسبت سالروزجان اختن دکتر خانعلی، راس ساعت ١٠ صبح بر مزار وی در گورستان ابن بابویه شهرری گرد هم می آییم و یادش  را گرامی می داریم و در سایر نقاط کشور از پیشگامان و پیشکسوتان صنفی تقدیر و قدرانی می کنیم.

٢_ پنج شنبه ١٣ اردیبهشت:روزهمبستگی بامعلمان_دربند، در این روز به نمایندگی از معلمان ایران با خانواده های معلمان دربند دیدار می کنیم و ضمن حمایت از معلمان زندانی از پایداری خانواده ها تقدیر و از کنشگرانی که در راه فعالیت صنفی آسیب دیده اند قدردانی می نماییم.

٣_جمعه ١۴ اردیبهشت:روزمعلم طبیعت ومحیط زیست، از همکاران عزیز می خواهیم در این روز با برگزاری برنامه پیاده روی و کوهنوردی بر حفظ و صیانت از محیط زیست تاکید نمایند.

۴_شنبه ١۵ اردیبهشت:روزدفاع ازحقوق دانش موزان با تاکید بر بودجه عادلانه برای آموزش رایگان، کیفی و عادلانه. شورا از  معلمان می خواهد با حضور فعالانه در مراسم صبح گاهی و کلاس درس در مورد ضرورت یک آموزش باکیفیت و آسیب های پولی سازی و خصوصی سازی آموزش عمومی با دانش آموزان گفتگو نموده و روشنگری نمایند.

۵_یکشنبه ١۶ اردیبهشت : روزدفاع از حقوق صنفی فرهنگیان با تاکید بر حق تشکل یابی مستقل. در این روز هیاتی از طرف شورا در وزارت کشور و نمایندگان تشکل ها در استانداری ها حاضر خواهند شد و ضمن رایزنی و تاکید بر لزوم تغییر رویه دولت در زمینه صدور و تمدید پروانه فعالیت تشکل های صنفی، نسبت به وضعیت و سیاست های موجود اعتراض خواهند نمود.

۶_ دوشنبه ١٧  اردیبهشت:روزهمبستگی وهمکاری مدرسه وخانواده در جهت تقویت آموزش جامع ، کیفی و ماندگار. در این روز برای آگاه ساختن مردم و اولیای دانش آموزان از وضعیت بغرنج آموزش و پرورش تلاش می کنیم.

٧_ سه شنبه ١٨ اردیبهشت:روزتقدیرازپیشکسوتان وبازنشستگان و دفاع از حقوق صنفی آنها. در  همین راستا ازتمام فرهنگیان برای شرکت  درتجمع بازنشستگان فرهنگی راس ساعت ١١ صبح در مقابل مجلس  دعوت می کنیم.

٨_ تحصن : شورای هماهنگی از تمام معلمان در مدارس کشور می خواهد دوزنگ آخر  روز چهارشنبه١٩اردیبهشت از حضور در کلاس درس امتناع نمایند و در دفترمعلمان تحصن کنند. با توجه به ایام پایان سال تحصیلی، شورا تحصن محدود را جهت رعایت وضعیت دانش آموزان اتخاذ نموده و آن را فرصتی برای هماهنگی همکاران برای تجمع  می داند.

٩_ تجمع : شورای هماهنگی به تمام فرهنگیان ایران فراخوان می دهد روزپنجشنبه٢٠اردیبهشت در تجمع اعتراضی شرکت فعال نمایند.

مکان تجمع:

 تهران و البرز : مقابل سازمان برنامه و بودجه

مراکز استان ها: اداره کل آموزش و پرورش استان

شهرستان ها : ادارات شهرستانها

زمان تجمع : ساعت ١٠ تا ١٢

تشکل ها و فعالان صنفی می توانند با توجه به موقعیت مکانی ، تجمع خود را درون محوطه یا مقابل اداره برگزار نمایند و با توجه به شرایط منطقه خود نسبت به برگزاری جلسه شورای دبیران در روزهای منتهی به روز معلم اقدام نمایند تا از فرصت جلسه برای تبیین برنامه های شورا استفاده شود. امیدواریم مدیران مدارس معلمان را یاری کنند.

در پایان ضمن دعوت از فرهنگیان برای حضور متحدانه در برنامه های فوق، تاکید می کنیم کلیه برنامه های شورا در راستای بهسازی ساختار آموزش  و بهبود معیشت فرهنگیان بازنشسته وشاغل بوده و مطابق با اصل ٢٧ قانون اساسی قانونی و مسالمت آمیز است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

ادامه سردواندن کارگران پست های فشار قوی برق برای تبدیل وضعیت

سردواندن کارگران پست های فشار قوی برق برای تبدیل وضعیت کماکان ادامه دارد.

براساس گزارش منشره بتاریخ5اردیبهشت،کارگران پست‌های فشار قوی برق مدتهاست که پیگیر تغییر وضعیت خود از «قرارداد کار معین» به «قرارداد دائم» هستند. در این رابطه سازمان امور استخدامی کشور نیز تکالیفی را برعهده وزارت نیرو گذاشته است،نه تنها این تکالیف اجرایی نشده بلکه مسئولان وزارت نیرو قصد فرافکنی و فرار از مسئولیت دارند.

تعدادی ازاین کارگران در پاسخ به اظهارات مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو که مدعی شده تعیین تکلیف شاغلان پست‌های انتقال و وفوق توزیع شرکت‌های برق بیشتر به سیاست دولت و سازمان امور استخدامی کشور برمی‌گردد که باید آن‌ها وضعیت این افراد را مشخص کنند، می‌گویند:

«راجع به تعیین تکلیف شاغلان پست‌های فشار قوی برق که آن را در زمره وظایف سازمان امور استخدامی دانسته‌اند، چند نکته قابل تامل است:

همانگونه که می‌دانیم سازمان امور استخدامی، مرجع بالادستی کلیه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرای راجع به نحوه جذب و ساماندهی منابع انسانی است. حال با توجه به این نکته، شایان ذکر است قریب به یک سال جلساتی مابین کمیسیون اجتماعی و کارشناسان سازمان امور استخدامی و معاونت‌های انرژی و منابع انسانی  وزارت نیرو و شورای اپراتوری برگزار شد و ماحصل این جلسات این بود که شاغلان پستهای برق در زمره مشاغل حاکمیتی و با نوع قرارداد «کارگری دایم» هستند و طی تفاهماتی که بین اعضای کارگروه فوق‌الذکر برگزار شد، مقرر شد ذی‌نفعان در زمره مشاغل کارگری ماده 124 قانون خدمات کشوری قرار بگیرند و در همین راستا ابلاغیه‌ایی در اسفند 1396 به شماره 1149587 خطاب به معاونت محترم تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو توسط معاونت سرمایه انسانی سازمان امور استخدامی ارسال شد و وزیر نیروی وقت نیز پیرو ابلاغیه فوق، بخشنامه‌ای راجع به تبدیل وضعیت شاغلان پستهای برق به گارگر دایم را برای مدیریت سازمان توانیر ارسال کرد و به  این سازمان ضرب‌العجل سه ماهه داد تا ابلاغیه سازمان امور استخدامی راجع به تبدیل وضعیت نامبردگان را اجرا نماید.

حال با گذشت قریب به یک سال، معاونت منابع انسانی وزارت نیرو و توانیر از اجرای ابلاغیه سازمان امور استخدامی و بخشنامه وزیر وقت، به دلایل نامعلوم سرباز می‌زنند.»

این کارگران در ادامه در ارتباط با فرافکنی وزارت نیرو، سوالات و تردیدهایی را مطرح می‌کنند:

1«-این ابلاغیه با حضور منابع انسانی وزارت نیرو و توسط سازمان امور استخدامی تنظیم و تهیه شده است؛ چطور می‌شود که هنگام تنظیم، ابلاغیه که به نوعی پیشنهاد وزارت نیرو نیز بوده قابلیت اجرایی داشت ولی بعد از صدور ابلاغیه و بخشنامه‌ی وزیر، قابلیت اجرایی خود را از دست داده‌است؟

2-همانگونه که بر همگان واضح و مبرهن است هیچ وزیر و حتی مدیری بدون بازخورد نظر کارشناسان مربوطه هیچ نوع بخشنامه و یا دستوری را در دستور کار قرار نمی‌دهد؛ حال با وجود اینکه پیش نویس  بخشنامه فوق‌الذکر وزیر وقت به دست کارشناسان خبره‌ی حوزه منابع انسانی وزارت نیرو تهیه و تنظیم شده و وزیر با مشورت معاونت منابع انسانی آن را امضا و به توانیر ابلاغ کرده، چطور می‌شود که همان منابع انسانی آن را غیر اجرایی می‌داند.»

93 کارگر شرکت زراعی بهکده خراسان شمالی 50 میلیون تومان حقوق طلبکارند

50 میلیون تومان حقوق93 کارگر شرکت زراعی بهکده خراسان شمالی پرداخت نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ5اردیبهشت،مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان شمالی گفت:

مشکل عمده شرکت سهامی زراعی مربوط به کارگران است به‌طوری‌که تعداد 93 کارگر در این مجموعه مشغول کار هستند که سالانه 3 میلیارد تومان هزینه دارد که اکنون 50 میلیون تومان معوقه پرداخت حقوق کارگران را داریم.

تجمع اعتراضی اهالی روستای ابوهاون نسبت به نداشتن آب وبرق مقابل استانداری خوزستان

روزچهارشنبه5اردیبهشت،جمعی از اهالی روستای ابوهاون(ازتوابع شهرستان باوی) دراعتراض به نداشتن آب وبرق مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،یکی از  تجمع کنندگان بیان کرد: این روستا ازداشتن آب شرب وبرق محروم بوده و مردم آب شرب خود را از چاه تامین می کنند.

وی که خواست نامش در خبر ذکر شود گفت: در این روستا برق وجود ندارد و این درحالی است که پایه های برق از یک کیلومتری این روستا عبور می کند و مردم روستا از این پایه ها برق به خانه های خود کشیده اند.

وی اظهارکرد: دراین روستا 20 خانوار زندگی می کنند که تامین آب و برق برای این تعداد جمعیت مشکل نیست اما هیچ مسوولی به این روستا و اهالی آن توجه ندارد.

درباره بست نشینی یک استاد دانشگاه ایلام مقابل وزارت علوم در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت استخدامی

چند روزی است که یکی از اساتید گروه فیزیک دانشگاه ایلام در اعتراض به عدم تعیین تکلیف تبدیل وضعیت استخدامی خود در مقابل ساختمان مرکزی وزارت علوم تحصن کرده است.

براساس گزارش منتشره بتاریخ5اردیبهشت، دکتر محمد نقدی از یک ماه پیش در اعتراض به بلاتکلیفی سه ساله خود برای تبدیل وضعیت از طرح استاد سربازی به قراردادی پیمانی اقدام به تحصن یک نفره در مقابل ساختمان وزارت علوم کرد و خواستار رسیدگی این وزارتخانه به وضعیت قراردادی خود شد. علاوه بر آن وی شکایت خود در این زمینه را به مدیر کل بازرسی وزارت علوم ارائه کرده و خواستار ورود بیطرفانه هیات مرکزی جذب این وزارتخانه به پرونده خود شده است.

دکتر نقدی اظهار کرد: از مهر ۸۴ به مدت چهار سال و نیم با وضعیت ممتاز علمی تحت عنوان بورس وزارت علوم و از اواخر شهریور ۱۳۹۰ تا هشتم آذر ۱۳۹۴ نیز به عنوان عضو هیات علمی طرح سربازی در دانشگاه ایلام مشغول تدریس شدم. بطوریکه پس از یک سال فعالیت علمی و حضور بدون حقوق در دانشگاه، مسئولان در سال دوم کلاس‌های من را حذف و محل کارم را نیز به زور و بدون ابلاغ کتبی گرفتند؛ این اقدام دانشگاه در حالی صورت گرفت که نظر مرکز جذب وزارت علوم این بود که من برای سربازی در دانشگاه ایلام فعالیت کنم که البته با تشکیل کمیته‌ای در وزارت علوم و همچنین پیگیری‌هایی که انجام دادم در نهایت با نامه دیگر وزارتخانه، از مهر ۱۳۹۲ مجددا کارم را شروع کردم و دوره سربازی را بدون مشکل به پایان بردم.

وی در خصوص علت شرکت نکردن در فراخوان جذب هیات علمی نیز افزود: من چهار سال و 6 ماه به عنوان بورسیه در دانشگاه ایلام مشغول فعالیت بودم که چهار سال به عنوان بورس داخل و 6 ماه نیز به عنوان فرصت مطالعاتی در دانشگاه حضور داشتم و در قانون هیات عالی جذب صراحتا تاکید شده است که بورسیه‌ها از شرکت در فراخوان مستثنی هستند و این نیز یک آیین نامه اجرایی است و اگر با این تصور که آیین نامه تغییر نیز کرده باشد در مورد وضعیت من صدق نمی کند چرا که طرح سربازی من در اواخر سال 93 به اتمام رسیده است و دانشگاه پرونده من را بررسی و سامانه هیات جذب وزارت علوم در تیر 95 تبدیل وضعیت من را به عنوان هیات علمی پیمانی ثبت نموده است. بنابراین شرکت در فراخوان برای من معنی ندارد.

این استاد معترض در ادامه تصریح کرد: من بورسیه دانشگاه ایلام بودم اما به دلیل عدم گذراندن دوره سربازی، ابتدا به عنوان هیات علمی طرح سربازی فعالیت نمودم و بعد از اتمام این طرح، باید قائدتا تعهد بورس من در دانشگاه شروع می‌شد و دانشگاه نیز موظف به استخدام من به عنوان هیات علمی پیمانی بنده بعد از اتمام طرح سربازی بود. متاسفانه علی‌رغم حضور و ادامه فعالیت در دانشگاه درخواست من برای تبدیل وضعیت مورد پیگیری قرار نگرفت. در حالی که قانون هیات عالی جذب تاکید می کند 90 روز پس از تقاضای افراد، دانشگاه موظف است نظر خود را در خصوص در این زمینه اعلام نماید. در حال حاضر با وجود فعالیت در دانشگاه و ارائه واحد درسی وضعیت من 3 سال است که بلاتکلیف مانده است.

نقدی در ادامه یادآور شد: بطور کلی تقاضای تبدیل وضعیت من از هیات علمی طرح سربازی بورسیه به پیمانی یکسال قبل از اتمام این طرح صورت گرفت و متاسفانه به بهانه طرح سربازی این درخواست من مورد رسیدگی قرار نگرفت بطوریکه اکنون بیش از ۲۶ ماه از پایان دوره طرح سربازیم می‌گذرد و وضعیت من مشخص نشده درحالی که من در دانشگاه با فعالیت علمی معمول، اتاق، تابلو و عنوان هیات علمی بدون دریافت هیچ وجهی فعالیت داشتم.

استاد گروه فیزیک دانشگاه ایلام یادآور شد: نزدیک دو سال است که به منظور رسیدگی به وضعیتم به وزارت علوم شکایت کرده ام که به‌جز چندین نامه پاسخ چندانی از سوی مسئولان در رابطه با شکایت خود دریافت نکرده ام و در عمل کار خاصی در این زمینه انجام نشده است.

نقدی همچنین یادآور شد: در پاسخ به نامه معاون جذب وزارت علوم و دبیر هیات اجرایی جذب دانشگاه ایلام که اواخر تیر ۱۳۹۵ بادرخواست تبدیل وضعیت من از طرح سربازی به پیمانی موافقت شده بود این موافقت در سیستم نور رضوی هم ثبت شده است و همینطور در مرداد ۱۳۹۶ در هیات امنای دانشگاه ردیف استخدامی برای من اختصاص یافته است. اما با این وجود بدون هیچ ابلاغی حقوق من قطع شده و فعالیت من در دانشگاه را با اختلال مواجه کردند.

وی با تاکید بر اینکه درخواست من احقاق حقوق از دست رفته است، گفت: علاوه بر این متوجه شده ام که حتی عنوان تبدیل وضعیت من از طرح سربازی به پیمانی، را تبدیل به بورس به پیمانی کرده‌اند و حتی رییس دانشگاه در یک نامه اخیر به وزارتخانه نه از بورس، نه از چهار سال هیات علمی بودن و نه از  ۲۶ ماه تا آن زمان پس از پایان دوره هیات علمی قبلی من نامی نبرده و من را "دانش آموخته دکتری" ذکر کرده است؛ و این مدت پس از فعالیت دوره سربازی من را حق التدریس نامیده است درحالیکه من نه درخواستی برای حق التدریس نموده ام و نه قراردادی به این عنوان امضا کرده ام؛ علاوه بر اینکه همواره درسهای تخصصی و گرایشی دانشجویان کارشناسی و ارشد که در گروه نوپای فیزیک ایلام دایر است را تدریس نموده ام.

این استاد معترض ادامه داد: اکنون واقعیت این است که پذیرش این همه اجحاف و تخلف برای من سخت است. در واقع پس از 6.5 سال بنده که باید اکنون قراراداد رسمی آزمایشی در دانشگاه ایلام بودم، هنوز حتی پرونده پیمانی من به هیات جذب مرکز ارسال نشده است و این اقدامات چیزی بجز انکار تمام سوابق بنده در دانشگاه نیست. بنابراین هدف از این اعتراض احقاق حقوق و اجرای نص صریح قانون است.

پنجم اردیبهشت ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است