درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اخباروگزارشات کارگری8اردیبهشت1397

- کارگران نورد و لوله صفا برای مطالبات خود دست به اعتصاب زدند

- کارگران فولاد قزوین درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل کارخانه چادر زدند

- تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای بازگشت بکار

- بیانیه مشترک سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه،گروه اتحاد بازنشستگان،کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری،به مناسبت اول ماه مه

- اشتغال 100نفردر پالایشگاه نفت شازند بدون اطلاع رسانی و چاپ آگهی و بدور از چشمان افراد وخانواده های جویای کار

- اقدام به خودکشی یک جوان متقاضی کار مقابل مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- ادامه اعتراضات  نسبت به نرخ جدید آرم طرح ترافیک باتجمع مقابل ساختمان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تهران

- چهاردهمین روز اعتصاب بازاریان کردستان در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی

- اعتصاب،راهپیمایی وتجمع کسبه بازار روز دهدشت دراعتراض به افزایش عوارض شهرداری

- تجمع سه روزه فارغ التحصیلان رشته های هفتگانه مهندسی مقابل وزارت علوم

- جان باختن کارگرمصدوم حادثه آتش سوزی شرکت نفت گچساران دربیمارستان اصفهان

- جان باختن یک کارگر آرماتور بند  درقم بر اثر سقوط از ارتفاع

- اعتصاب کارگران پاکستان وجلوگیری از تردد کامیون های ترانزیت در مرز میرجاوه دراعتراض به بسته شدن بازارچه بدوکی

کارگران نورد و لوله صفا برای مطالبات خود دست به اعتصاب زدند

امروز شنبه مورخه ۸/۲/۹۷ کارگران نورد لوله صفا پس از اعتصاب چند روز پیش خود و پس از آن تعطیلی کارخانه، برای معوقات چندین ساله خود دست به اعتصاب زدند.

بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران نورد لوله صفا سالهاست برای حقوق های معوقه، عدم پرداخت حق بیمه و دیگر مطالبات خود با کارفرمای شرکت درگیرند و بخاطر همین مطالبات بارها با اعتصاب و تجمع در کارخانه و دیگر نهادهای ذیربط اعتراض خود را به پایمال شدن حقوق خود اعتراض کردند و تعدادی زیادی از کارگران به همین علت اخراج و تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

اعتصاب چند روز گذشته و تداوم آن به امروز به دلیل مطالبات زیر می باشد:

۱_ نیمی از حقوق برج ۹ سال ۹۵

۲_ تمام حقوق برج ۱ سال ۹۶

۳_ نیمی از حقوق برج ۸ سال ۹۷

۴_ حقوق های برج ۹ و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ سال ۹۶

۵_ حقوق برج ۱ سال ۹۷

پیرو این مطالبات کارفرمای شرکت بعد از عید به کارگران وعده داد که در تاریخ ۲۸/۱/۹۷ تمام معوقات به روز شود.

پس از اینکه وعده کارفرما در تاریخ یاد شده محقق نشد، کارگران شیفت شب در تاریخ ۱/۲/۹۷ دست به اعتصاب زدند، کارفرمای شرکت بجای اجرای وعده های خود و پرداخت مطالبات به حق کارگران و در اقدامی که از سالها برای درهم شکستن اعتصاب کارگران در پیش گرفته است از تاریخ ۳/۲/۹۷ کارخانه را تعطیل کرد و بدستور مدیریت کارخانه قرار شد که امروزشنبه 8 اردیبهشت ماه  کارگران به سرکار بازگردند ،ولی امروز کارگران ضمن ورود به کارخانه دست به اعتصاب زدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

8 اردیبهشت 1397

کارگران فولاد قزوین درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل کارخانه چادر زدند

از صبح روزشنبه هشتم اردیبهشت ماه، کارگران فولاد قزوین درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی* مقابل کارخانه چادر زدند.

براساس گزارش منتشره،این کارگران گفتند: بیش از یک ماه است که در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه وضعیت شغلی‌مان، مقابل ساختمان نهادهای مختلف دولتی در استان و شهرستان تجمع کرده‌ایم و امروز نیز با زدن چادر مقابل ورودی کارخانه خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت نابسامان خود شده‌ایم.

از قرار معلوم، کارفرمای کارخانه فولاد قزوین از حدود یک هفته قبل درهای کارخانه را به روی کارگران معترض بسته و اجازه ورود آنها را به کارخانه نمی‌دهد. این درحالی‌ست که مسئولان کارخانه برای جایگزین کردن نیروی کار جدید اطلاعیه‌ای بر سر در کارخانه نصب کرده‌اند.

این کارگران ضمن شرح مشکلات معیشتی خودافزودند: تا زمانی که مدیران کارخانه و مقامات محلی و استانی به اوضاع ما رسیدگی نکنند، به اعتراض ادامه خواهیم داد.

* ادامه اعتراضات کارگران کارخانه فولاد قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری ودادگستری قزوین

بازگشت بکار100کارگراین واحد تولیدی بدنبال تجمع مشترک کارگران اخراجی وشاغل*

اخراج 4کارگر معترض این کارخانه به اتهام اغتشاش و رهبری کارگران برای اعتراض

روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه فولاد قزوین درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری ودادگستری قزوین تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره کارگران کارخانه فولاد قزوین گفتند: افزایش مشکلات کارخانه باعث شده کارفرما پیشنهاد خاتمه قرارداد کار به تعدادی از کارگران بدهد. به‌طوری که چند روز پیش حدود ۱۰۰ نفر از  کارگران از کارخانه اخراج شدند که با مخالفت کارگران دوباره به کار سابقشان بازگشتند.

شب گذشته(4اردیبهشت) نیز کارفرما از ورود ۴ نفر از همکارانمان به اتهام اغتشاش و رهبری کارگران برای اعتراض، جلوگیری به عمل آورده است.

کارگران تجمع کننده افزودند:از زمانی که شرکت راه ابریشم بهره‌بردار رسمی شرکت‌های فولاد قزوین و پارس آرمان شفق شده‌اند، وضعیت این شرکت به نسبت قبل بد‌تر شده و امنیت شغلی کارگران به سبب قرارداد‌های یک و سه روزه از بین رفته است.

به گفته کارگران معترض فولاد قزوین، قرارداد کاری کارگران این کارخانه از ابتدای سال جاری یک تا سه روزه شده و از پرداخت مطالبات معوقه و بیمه کارگران هم خبری نیست.

طبق اظهارات این کارگران، در حال حاضر کارگران این کارخانه جدا از مطالبات جاری، حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان از کارفرمای سابق کارخانه طلب دارند که طبق قوانین واگذاری کارفرمای جدید باید مسئولیت پرداخت آن را برعهده گیرد.

آن‌ها می‌گویند: در آخرین پیگیری‌هایی که با کارفرما انجام دادیم هیچ پاسخ قاطعی از سوی کارفرما برای دریافت مطالباتمان نشنیدیم به همین دلیل ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان تجمع کنیم.

به گفته این کارگران بعد از تعطیلات نوروز چندین تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شرکت و چند نهاد دولتی در استان و شهرستان انجام داده‌ایم اما مشکلاتمان به نسبت قبل بد‌تر شده و کسی پاسخگو نبوده است.

تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای بازگشت بکار

سحرگاه روزشنبه هشتم اردیبهشت ماه، کارگران اخراجی روغن نباتی کشت و صنعت شمال درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای بازگشت بکار،دست به تجمع مقابل مجتمع زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، ۵۵ نفر از کارگران اخراج شده مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال که از اول فروردین اخراج شدند با تجمع و جلسات پی در پی در فرمانداری سورک، استانداری، اداره کار و تعاون اجتماعی و شرکت کشت و صنعت شمال هنوز به نتیجه نرسیدند و همچنان بیکار هستند.

۴۰ روز از اخراج و بیکار شدن این کارگران می‌گذرد و بیش از 10 بار تجمع داشتند و با توجه به وعده مسئولان حتی حقوق بیمه بیکاری خود را نتوانستند بگیرند.

رئیس کارخانه کشت و صنعت شمال در فرمانداری سورک متعهد شد که حقوق بیکاری کارگران را بدهد اما حقوق را به کارگران در اول ماه نداد و دلیل اینکار را تحت فشار قرار گرفتن در فرمانداری عنوان کرد.

۵۵ کارگر اخراجی امروز ساعت پنج صبح در کنار در کارخانه تجمع کردند.

صبح امروز ساعت پنج صبح کل کارخانه تعطیل شد و تمامی کارگران مشغول به کار به خانه‌های خود برگشتند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به اخراج از کار مقابل فرمانداری میاندورود

صبح روزچهارشنبه پانزدهم فروردین ماه،کارگران مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال *دراعتراض به اخراجشان از کارمقابل فرمانداری میاندورود تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، این کارگرانتجمع کننده گفتند: مدیران شرکت در ابتدای سال جاری حدود 55 نفر از کارگران را اخراج کردند.

یکی از این کارگران بیان کرد: در سال گذشته تصمیم گرفتند 150 نفر را از شرکت اخراج کنند که با اعتراضات صورت گرفته این کار تا پایان سال گذشته انجام نشد اما پایان سال اعلام کردند که 55 نفر نباید از سال جدید سر کار حاضر شوند و اخراج شدند.

این کارگر اخراجی گفت: کارگرانی که اخراج شدند بین 13 تا 21 سال سابقه کار دارند و امروز که سن آنها از تغییر شغل گذشته کجا و به‌دنبال چه کاری بروند.

وی خاطرنشان کرد: مدیران شرکت می‌گویند چون قیمت دلار افزایش پیدا کرده اما قیمت روغن تغییر چندانی نکرده است به همین دلیل تولید به صرفه نیست.

این کارگر که نخواست نامش منتشر شود، افزود: سال 90 که شرکت را تعطیل کرده بودند مدیر عامل وقت شرکت تعهد داده بود 320 نفری که از 700 نیروی کار، باقی مانده بودیم را به هیچ وجه اخراج نکند.

وی تاکید کرد: با وجود تعداد کم نیرو بیشترین تولید را داشتیم و روزانه به طور میانگین حدود 400 تن تولید داشتیم و به همین دلیل کارگران اضافه کاری زیادی داشتند تا تولید بیشتری داشته باشیم و گاها به اجبار تا نیمه‌های شب کار می‌کردیم و اگر مرخصی می‌خواستیم به ما نمی‌دادند و هر زمان خودشان می‌خواستند به ما مرخصی می‌دادند.

یکی دیگر از کارگران اخراج شده این شرکت، اظهار کرد: کارگران شرکت تا سال 93 مشمول بیمه سخت و زیان‌آور بودند اما از آن سال به بعد این بخش از بیمه آنها حذف شد و در زمان بازدید کارشناسان از شرکت برای تایید شرایط سخت و زیان آور بودن، مدیران شرکت دستگاه‌ها را خاموش می‌کردند تا کارشناسان صدای زیاد دستگاه که می‌توانست شرایط سخت را تایید کند، نشنوند.

وی بیان کرد: بعد از تعطیلات 14 روزه عید آمدیم فرمانداری تا اعتراض خود را مطرح کنیم که به ما گفتند برای امروز 15 فروردین در داخل فرمانداری با حضور مدیرعامل شرکت، رئیس اداره کار و فرماندار جلسه ای تشکیل خواهد شد اما امروز نه فرماندار حضور دارد و نه مدیرعامل شرکت.

این کارگر با بیان اینکه از زمان تحویل شرکت به مدیران جدید چند بخش از شرکت مانند کارتن سازی، صابون سازی، روغن کشی و تزریق پلاستیک در این شرکت تعطیل شده است، افزود: بخش‌هایی مانند کارتن سازی که دستگاه‌های آن را به کرمانشاه منتقل کردند و از آنجا کارتن می‌آورند، بخش روغن کشی که دستگاه‌های آن به سمنان منتقل شدند و در آنجا روغن کشی صورت می‌گیرد و با کامیون به شرکت منتقل می‌شود، بخش صابون سازی نیز تعطیل شد و همچنین بخش تزریق پلاستیک که درپوش ظرف روغن تولید می‌شد به کرمانشاه منتقل شد.

به گفته کارگران معترض، کارخانه فعلاً تا شنبه هفته آینده تعطیل شده است اما طی اعتراضات کارگران مبنی بر اخراج‌شان برای جلوگیری از تجمع دوباره آنها، وعده پرداخت ۳ ماه حقوق را به آنها داده شده است.

بنا به شنیده‌ها قرار است روز شنبه 18 فروردین جلسه شورای تامین در این خصوص برگزار و همچنین جلسه دیگری با حضور نمایندگان کارگران با مدیران شرکت و مسئولان مربوطه در فرمانداری برگزار شود.

*مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال با مساحتی بالغ بر 30 هکتار در منطقه سر سبز دشت ناز مازندران در شمال رشته کوههای البرز در کیلومتر 15 جاده ساری به نکا واقع است.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال مقابل فرمانداری میاندورود برای دومین بار

روز یکشنبه نوزدهم فروردین ماه برای دومین بار در سال جدید*، کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال مقابل فرمانداری میاندورود تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ19فروردین،55 کارگر اخراجی شرکت تولیدی روغنهای خوراکی غنچه ،مقابل فرمانداری میاندورود ،تجمع کردند.

شرکت کشت و صنعت شمال که روزهای ابتدایی سال جدید  55 نفر از  210 کارگر خود را اخراج کرده است امروز با تجمع اعتراض امیز کارگران اخراجی روبرو شد .

براساس این گزارش ،دلیل اخراج کارگران ،تعدیل نیرو ،نوسانات قیمت دلار و نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید روغن خوراکی اعلام شده است.

بهارستان نشین از ساری و میاندورود با حضورمیان کارگران معترض وعده نشست با مدیران استانی ومدیران شرکت برای رسیدگی به مشکل کارگران را داد.

بیانیه مشترک سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه،سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه،گروه اتحاد بازنشستگان،کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری،به مناسبت اول ماه مه

گرامی باد اول ماه مه روز جهانی کارگر!

اول ماه مه (١١ اردیبهشت) روزی نمادین برای اتحاد و مبارزه مشترک کارگران در سراسر جهان علیه سرمایه داری است. صد و سی و دو سال پیش صدها هزار کارگر در سراسر آمریکا برای انسانی تر کردن شرایط طاقت فرسای کار و برقراری هشت ساعت کار روزانه، دست از کار کشیدند. تظاهرات کارگران شیکاگو که از شرکت کنندگان مهم این جنبش بودند در یکم ماه مه با سرکوب خشن و خونین پلیس مدافع سرمایه داری روبرو شد. به رغم دستگیری و اعدام رهبران و کارگران مبارز، جنبش اعتراضی کارگری با رشادت ادامه یافت و از آن پس، یکم ماه مه روز جهانی کارگر نام گذاری گردید.

در کشور ما سال هاست وضع معیشت کارگران و مزدبگیران به نسبت گذشته سقوط می کند؛ دستمزد چند برابر زیر خط فقر، پرداخت نشدن مزد کارگران برای ماه های متوالی، اخراج و بیکار سازی گسترده، فساد گسترده دستگاه های دولتی، پولی سازی آموزش در مدارس و دانشگاه ها، تورم افسار گسیخته و گرانی، سیاست های غلط زیست محیطی که زندگی در برخی از نقاط کشور را غیر ممکن ساخته، بی توجهی به مطالبات بحق کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان و غیره زندگی را برای کارگران و مزدبگیران و اکثریت عظیم مردم غیر قابل تحمل کرده است. در این میان دارائی های کشور و سپرده های اندک مردم نزد مؤسسات مالی نیز غارت می شود و فریادرسی نیست.

 خیزش گسترده مردم در دی ماه گذشته واکنشی طبیعی به فقر عمومی جامعه بود که هرچند با خشونت و زندان از شدت آن کاسته شده ولی همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد.

تشکل یابی کارگران و مزدبگیران و اتحاد سراسری در برابر ظلمی که به آنان تحمیل می شود تنها راه تغيير شرايط طاقت فرسای كنونی است.

ما امضاء کنندگان بیانیه مطالبات خود را به شرح زیر اعلام و برای دستیابی به  آن مبارزه خواهیم کرد:

١- تعیین حداقل مزد کارگران بالاتر از خط فقر، که میزان آن برای سال ۹۷ بیش از پنج میلیون تومان است.

۲ - پرداخت بدون تاخیر حقوق کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و مجازات کسانی که عامل معوق شدن حقوق هستند.

۳- پرداخت مستمری بیکاری مکفی به تمام بیکاران جوینده کار.

۴- تعیین مستمری بازنشستگان حداقل به میزان پنج میلیون تومان در ماه، تامین بیمه های اجتماعی کامل و کارآمد، نظارت نمایندگان منتخب بازنشستگان بر صندوق های بازنشستگی و شرکت در مدیریت آنها.

۵- قراردادهای موقت و سفید امضای کار، فقدان امنیت شغلی و وجود شرکت های پیمانکاری و واسطه ای؛ حوادث، بیماری ها و سوانح مرگبار ناشی از فقدان ایمنی و بهداشت کار، به ویژه در بخش های ترابری، معادن و ساختمان سازی، همواره از معضلات و مشکلات توان فرسای کارگران در کشور بوده است. ما کارگران ضمن اعتراض به چنین وضعیت ناگواری، خواهان برچیده شدن قراردادهای موقت و سفید امضا، حذف شرکت های پیمانکاری و واسطه ای، قرار گرفتن کلیه کارگران شاغل از کارگاههای کوچک گرفته تا کارگران مناطق آزاد، تحت پوشش کامل قانون کار و اجرای فوری بیمه کارگران ساختمانی و در یک کلام پایان دادن به شرایط سخت و زجرآور کار در مراکز و محیط های کار و تولید هستیم.

۶- حق ایجاد سندیکاها و تشکلات مستقل برای کارگران.

۷- اخراج و تعقب پلیسی - امنیتی - قضایی کارگران، معلمان و دیگر فعالان صنفی متوقف گردد و کارگران و معلمان زندانی بدون قید شرط آزاد باید گردند.

۸- آزادی اعتصاب، راه پیمایی، اعتراض، گردهمایی، عقیده و بیان

۹- در شرایط تورم و گرانی روز افزون اعمال سیاست های اقتصادی مخالف عدالت اجتماعی معروف به سیاست های ریاضتی همچون رها سازی قیمت ها، تعدیل کارکنان و خصوصی سازی های منجر به اخراج کارگران و مقررات زدایی حقوق کار و نابود سازی دستاوردهای چند ده ساله حقوق کارگری و تعرض ضد کارگری به قانون کار را محکوم کرده و خواهان پایان بخشی به این سیاست های اقتصادی ضد کارگری و ضد عدالت اجتماعی هستیم.

۱۰- اکثر بازنشستگان کارگری در شرایط وخیم اقتصادی و معیشتی روزگار می گذرانند و به لحاظ کمک های غذایی بهداشتی دچار کمبود های اساسی می باشند. ما ضمن اعتراض به این وضعیت اسفناک خواستار برخورداری همه بازنشستگان به ویژه بازنشستگان حداقل بگیر از یک زندگی خوب و شایسته هستیم.

۱۱- ممنوعیت کار کودکان و نوجوانان.

۱۲- برابری کامل حقوق زنان و مردان در تمام شئون زندگی از جمله برابری مزد زن و مرد برای کار یکسان.

۱۳- ما به همراه عموم كارگران ایران و جهان، سیاست های مداخله گرانه، جنگ افروزانه و تجاوزكارانه از جانب هر دولت متجاوزی را علیه مردم كشورها محكوم نموده و خواهان برقراری صلح، امنیت، رفاه و پیشرفت برای تمامی مردم ایران، منطقه و جهان هستیم.

۱۴- خواهان رفع هر گونه تبعیض و بی عدالتی نسبت به کارگران مهاجر به ویژه کارگران افغان در ایران و نیز سایر کارگران مهاجر در سراسر جهان می باشیم.

۱۵- اول ماه مه، روز جهانی كارگر باید تعطیل رسمی اعلام شده و در تقویم رسمی كشور گنجانده شود. ما خواهان لغو هرگونه محدودیت در برگزاری مراسم این روز جهانی هستیم .

۹۷/۰۲/۰۸

برگرفته ازسایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

اشتغال 100نفردر پالایشگاه نفت شازند بدون اطلاع رسانی و چاپ آگهی و بدور از چشمان افراد وخانواده های جویای کار

مدیران پالایشگاه نفت شازند در یک اقدام عجیب و به دور از چشمان اهالی استان مرکزی , با برخی ادارات و مقام های استانی و شهرستانی هماهنگی ضمنی نموده و تصمیم می گیرند تا یکصد نفر را به صورت چراغ خاموش و بدون چاپ آگهی و بی آنکه اطلاع رسانی عمومی کنند , جذب نمایند .

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ8اردیبهشت،آنگونه که یکی از رسانه های استان مرکزی افشا کرده است , پالایشگاه شازند ,به تازگی مجوز جذب یک صد نفر را از مقامات پالایش و پخش کشور اخذ نموده است .

مدیران پالایشگاه پس از آن ,در یک اقدام عجیب و به دور از چشمان مردم استان مرکزی , با برخی ادارات و مقام های استانی و شهرستانی هماهنگی ضمنی نموده و تصمیم می گیرند تا این یکصد نفر را به صورت چراغ خاموش و بدون چاپ آگهی و بی آنکه اطلاع رسانی عمومی کنند , جذب نمایند .

بنابراین پنجشنبه و جمعه گذشته کمیته ای به نام کمیته جذب به مدیریت مدیر عامل جدید این پالایشگاه یعنی علیرضا امین تشکیل و با برگزاری آزمون کتبی اقدام به جذب نیرو می شود .

حالا دیگر حساسیت افکار عمومی و به ویژه خانواده هایی که معضل بیماری گریبان آنها و اعضای خانواده شان را گرفته , بالا رفته و موج نارضایتی و گله مندی ها فراینده شده است .

مدیریت پالایشگاه و دیگر مقامات و اداراتی که با آنها مذاکره شده است در مقابل این پرسش افکار عمومی قرار گرفته اند که " آنها که پارتی , آشنا و یا لابی ندارند , چگونه باید از فرصت های کار و اشتغال مطلع شوند و چگونه مدیریت پالایشگاه بدون اطلاع رسانی و چاپ آگهی و بدور از چشمان افراد وخانواده های جویای کار دست به جذب زیرپوستی و غیر قانونی زده است ؟ "

به نظر میرسد سریعا و برای باطل نمودن فرایند غیر قانونی مذکور , بایستی دستگاه های بازرسی استان و کشور وارد میدان شده و راه را برای بهره مندی همه افراد بیکار از فرصت مذکور فراهم سازند .

اقدام به خودکشی یک جوان متقاضی کار مقابل مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

خبرکوتاه و دردناک:روز شنبه هشتم اردیبهشت،یک  جوان متقاضی کار دراعتراض به بیکاری،قصد خودسوزی مقابل مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه را داشت که کارگران این مجتمع مانع اقدام وی شدند وماجرا با وعده و وعید ختم بخیرشد.

ادامه اعتراضات  نسبت به نرخ جدید آرم طرح ترافیک باتجمع مقابل ساختمان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تهران

صبح روز شنبه هشتم اردیبهشت ماه،درادامه اعتراضات نسبت به تصمیم شورای شهر مبنی بر افزایش قیمت مجوز ورود به طرح ترافیک برای آژانس‌ها و مؤسسات اتومبیل کرایه تجمعی در مقابل ساختمان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک تهران برگزار شد.

برپایه گزارش منتشره،در این تجمع اعتراضی بیش از 300 نفر از مالکان آژانس‌ها حضور داشته‌اند و نمایندگان آن‌ها هم‌اکنون در نشستی با مسئولان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درخواست‌های خود را مطرح می‌کنند.

درهمین رابطه:

دامنه دار شدن تجمعات رانندگان آژانس‌های تاکسی‌تلفنی،وانت‌بارها و پیک‌های موتوری دراعتراض به  نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل  شورای شهر

اعتراضات رانندگان آژانس تهران  نسبت به  نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل  شورای شهر که از روزسه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه آغاز شد*،از روز شنبه هفته جاری تا امروز سه شنبه چهارم اردیبهشت دامنه اش به رانندگان وانت‌بار‌ها و پیک‌های موتوری هم کشیده شده است.

براساس گزارش منتشره بتاریخ4اردیبهشت،از ابتدای هفته تا امروز صاحبان و رانندگان وانت‌بار‌ها و پیک‌های موتوری در اعتراض به نحوه تخصیص طرح ترافیک به اعضای این صنف مقابل اتحادیه تجمع کرده‌اند.

در طرح جدید ترافیک وانت‌بار‌ها باید ۴ میلیون تومان برای دریافت طرح پرداخت کنند که این موضوع منجر به اعتراض اعضای این اتحادیه شده و در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرده‌اند این افزایش قیمت هیچ منطقی ندارد.از طرف دیگر نمی‌توان به مشتری بابت این افزایش قیمت ۴۰۰ درصدی بیش از این فشار آورد.

از طرف دیگر بحث انحصار در این حوزه باعث نگرانی شرکت‌های باربری و وانت بار‌ها شده است. حمل‌ونقل و ترافیک‌تهران مطابق جدول زیر به دارندگان وانت پیشنهاد داده برای اخذ تخفیف طرح ترافیک، زیر مجموعه یکی از ۵ شرکت معرفی شده از سوی شهرداری شوند موضوعی که بحث انحصار برخی شرکت‌ها را به میان آورده است.

این درحالی است که مدارک ثبتی  این شرکت‌ها مبهم است؛ به‌طور مثال یکی از این شرکت‌ها که در سایت ادعا کرده خود همه نوع حمل و نقل اعم از هوایی و ریلی انجام می‌دهد شماره ثبت آن مشکل دارد طوری‌که هنگام وارد کردن شناسه صنفی در سامانه اتاق اصناف ایران این کد متعلق به یک خانم و مربوط به آرایشگاه زنانه است یا یک شرکت دیگر نزدیک به شش سال است جلسه هیات‌مدیره تشکیل نداده و در روزنامه رسمی کشور نیز هیچ آگهی تمدید یا تغییری ندارد.

از سوی دیگر تفکیکی که بین وانت‌بارهای پلاک زرد و سفید برای تخصیص آرم طرح ترافیک اعمال شده نیز باعث شده هم دارندگان خودرو و هم شرکت‌های باربری به این موضوع اعتراض کنند.

روزهای اخیر صنف آژانس تلفنی، شرکت‌های خصوصی تاکسیرانی، حمل و نقل و باربری سبک شهری با تجمع اعضای خود بار‌ها اعتراض خود را اعلام کرده‌اند طوری‌که سخنگوی دیوان عدالت اداری اعلام کرده اگر شکایتی از سوی این اصناف به آن سازمان واصل شود سریع آن را پیگیری خواهد کرد.

تجمع رانندگان آژانس تهران در اعتراض به نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل  شورای شهر

روزسه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه،جمعی از رانندگان آژانس تهران در اعتراض به جندبرابر شدن قیمت آرم طرح ترافیک جدید مقابل شورای شهر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،یکی از رانندگان آژانس درباره علت تجمع گفت: در گذشته طرح ترافیک برای رانندگان آژانس 650 هزار تومان بود؛ اما حالا به یک باره به بیش از چهار میلیون تومان رسیده است، این در حالیست که تردد تاکسی‌های اینترنتی بازار آژانس‌ها را کساد کرده است و اصلا به صرفه نیست که بتوان از این طرح استفاده کنیم و حالا تکلیف ما چه می‌شود.

وی اضافه کرد که بر اساس مصوبه شورای شهر قرار است که تخفیف 50 درصدی برای رانندگان آژانس در نظر گرفته شود که 4.5 میلیون تومان می‌شود اما بازهم برای ما زیاد است و ما خواهان تخفیف بیشتر هستیم.

بدنبال این تجمع اعتراضی جلسه‌ای با رانندگان آژانس برای بیان مشکلاتشان وپیگیری آن برگزارشد .

چهاردهمین روز اعتصاب بازاریان کردستان در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی

روز شنبه هشتم اردیبهشت همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب بازاریان کردستان در اعتراض به به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی،بازاریان شهر سقز برای باری دیگربا اعتصاب ،بستن مغازه ها،تجمع وپهن کردن سفره خالی اعتراضاتشان را بمنایش گذاشتند.

براساس گزارشات منتشره،اعتصاب بازاریان شهر بانه که از روز بیست وششم فروردین ماه آغاز شده است کماکان ادامه دارد.

اعتصاب،راهپیمایی وتجمع کسبه بازار روز دهدشت دراعتراض به افزایش عوارض شهرداری

آخرهفته گذشته،جمعی از کسبه بازار روز دهدشت دراعتراض به افزایش عوارض شهرداری،مغازه هایشان راتعطیل وبا راهپیمایی در سطح شهر دست به تجمع مقابل شهرداری زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ8اردیبهشت، در روزهای اخیر جمعی از بازاریان بازار روز شهر دهدشت در پی سیاست های جدید شهرداری و شورای اسلامی مبنی بر افزایش نرخ پرداخت عوارض مغازه های واقع شده در این بازار، از ورود مردم جهت خرید مایحتاج روزانه خود جلوگیری کرده و در تجمعی اعتراضی با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعار "به علت افزایش بی سابقه 400 درصدی عوارضات شهرداری، بازارچه تا اطلاع ثانوی تعطیل است" از جلوی درب ورودی بازار روز واقع در میدان مرکزی شهر تا جلوی شهرداری دهدشت راهپیمایی کرده اند و از این طریق اعتراض خود را اعلام نمودند.

تجمع سه روزه فارغ التحصیلان رشته های هفتگانه مهندسی مقابل وزارت علوم

از صبح روزشنبه هشتم اردیبهشت،جمعی از فارغ التحصیلان رشته معماری که در سال 79 پیشوندی در کد رشته های درسی آنها ایجاد شده بود باآغازتجمعی سه روزه مقابل وزارت علوم،خواهان حذف پیشوند رشته های خود شدند.

براساس گزارش منتشره،یکی از تجمع کنندگان گفت: در زمانی که دانشجوی یکی از رشته های هفتگانه نظام مهندسی بودیم و پیشوندها به این کد رشته ها اضافه شد و مسئولان دانشگاه به ما هیچ اطلاعی از تغییراتی که بعد از فارغ التحصیلی گریبان گیرما می شود، ندادند و درصورتی که رشته های هفتگانه مهندسی از جمله رشته های عمران،معماری تجهیزات برقی ، تجهیزات مکانیکی ، نقشه برداری تکنولوژی ، علمی کاربردی عمران و تکنولوژی معماری و....هستند بعد از پایان تحصیلات در هیچ آزمون استخدامی نمی توانند شرکت کنند و حتی نمی توانند پروانه نظام مهندسی دریافت کنند این درصورتی است که همه دروس با رشته های مهندسی یکی است و فقط تفاوت در پیشوند نام رشته وجود دارد.

وی ادامه داد: ما خواهان اصلاح مدارکمان یا صدور بخشنامه ای برای هم تراز شدن با رشته های بدون پیشوند هستیم زیرا این پیشوند تخلف بوده است.

وی در ادامه گفت: این تحصن 3 روزه است و منتظر تغییر در وضعیتمان هستیم.

جان باختن کارگرمصدوم حادثه آتش سوزی شرکت نفت گچساران دربیمارستان اصفهان

روز شنبه هشتم اردیبهشت ماه،یکی ازکارگران مصدوم حادثه آتش سوزی مجموعه 167 شرکت نفت گچساران پس از13روزدست وپنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان اصفهان، جان باخت.

27 فروردین ماه سال جاری،مجموعه 167 شرکت نفت دقایقی به دلیل اشکال در جوشکاری دچار آتش سوزی شد و2 نفر از کارگران این مجموعه مصدوم شدند.

براساس گزارش منتشره،فرماندار گچساران روز شنبه گفت: در سانحه آتش سوزی مجموعه 167 شرکت نفت گچساران 2 نفر مصدوم شدند که یکی از این مصدومان صبح امروز درگذشت.

عبدالرحیم رحیمی ادامه داد: امیر حسین دهقان که به دلیل سوختگی بیش از 65 درصد در بیمارستان اصفهان بستری بود که صبح امروز درگذشت.

رحیمی گفت: یکی دیگر از مصدومان این حادثه که بدلیل سوختگی 15 درصد در بیمارستان سوختگی گناوه بستری بود ترخیص شد.

جان باختن یک کارگر آرماتور بند  درقم بر اثر سقوط از ارتفاع

روز جمعه هفتم اردیبهشت، یک کارگر ۴۹ساله‌ به نام «فتح الله انگواتی» هنگام کار آرماتوربندی در یکی از ساختمان‌های درحال ساخت در فلکه معلم شهر قم با سقوط از ارتفاع طبقه پنجم بر اثر برخورد با کف زمین،جانش را ازدست داد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ 8اردیبهشت، این اتفاق بدنبال رعایت نشدن موارد ایمنی در محیط کار رخ داده به طوریکه گفته می‌شود آقای انگواتی  سالها سابقه کار در زمینه آرماتوربندی را دارد.

اعتصاب کارگران پاکستان وجلوگیری از تردد کامیون های ترانزیت در مرز میرجاوه دراعتراض به بسته شدن بازارچه بدوکی

 مسئول پایانه مرزی و حمل و نقل جاده ای شهرستان میرجاوه گفت :توقف تردد کامیون های ترانزیت در مرز میرجاوه به دلیل اعتراض کارگران پاکستانی به بسته شدن بازارچه بدوکی در پاکستان بود.

به گزارش 8اردیبهشت یک منبع خبری محلی،رضا کیخا گفت: توقف تردد کامیون های ترانزیت در مرز میرجاوه به دلیل اعتراض کارگران پاکستانی به بسته شدن بازارچه بدوکی در پاکستان بود که با رایزنی با استانداری سیستان و بلوچستان این مشکل بر طرف شد.

وی افزود: کارگران پاکستانی معترض جلوی ورود و خروج کامیون های ترانزیت از مرز میرجاوه را گرفته بودند تا خودروهای حامل هیدروکربن با تانکر وارد خاک پاکستان نشوند چراکه این موضوع باعث بیکاری کارگران بازارچه بدوکی پاکستانی شده است.

کیخا با بیان اینکه اکنون مشکل تردد کامیون های ترانزیت برطرف شده است، خاطرنشان کرد: پلیس پاکستان نمی تواند جلوی این گونه اقدامات و اعتراضات را بگیرد و مشکل کارگران خود را پیگیری و رفع کند و این باعث بی نظمی در تردد و  ورود و خروج کامیون های ترانزیت شده است.

هشتم اردیبهشت ماه 1397

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است