درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اخباروگزارشات کارگری9اردیبهشت1397

زنده باد یاد کارگران جان باخته کارخانه جهان چیت کرج در8اردیبهشت ماه 1350

روزهشتم اردیبهشت ماه1350،حدود2هزارکارگر کارخانه جهان چیت کرج دراعتراض به شرایط کاری دردناک کارخانه های محمدصادق فاتح یزدی، دست به تظاهرات خیابانی زدند وتصمیم داشتند پیاده به سوی تهران راهپیمایی کنند.

رژیم سلطنتی پهلوی فرمان جلوگیری از راهپیمایی وسرکوب  کارگران معترض کارخانه جهان چیت کرج را صادرکرد.

کارگران با شلیک مستقیم ژاندارم ها بسوی تظاهرات در کاروانسرای سنگی به خاک وخون غلطیدند و20نفرشان جان باختند.

یادشان زنده باد

- تجمعات مشترک و دامنه دار کارگران پیمانکاری فازهای 2و3 پتروشیمی ایلام ومتقاضیان کارشهر چواربرای اشتغال مقابل مجتمع

- تجمع اعتراضی کارگران پست های فشارقوی برق سراسرکشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مقابل وزارت نیرو

- تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده مجتمع کشت و صنعت مهاباد دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل دفترکارفرما

- دومین روز تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع

تهدید کارگران معترض برای جلوگیری از اعتراض

- تجمع اعتراضی دوباره کارگران اخراجی شهرداری تهران مقابل ساختمان شورای شهر

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندر امام نسبت به عدم پرداخت حقوق ووعده های توخالی شهرداروشورای شهر

- ششمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و نامه عبدالفتاح سلطانی و محمودبهشتی اززندان اوین

- بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران  به ‌مناسبت روز جهانی کارگر

- تجمع اعتراضی کارگران سهامدار معدن اسفندقه نسبت به ناروشنی وضعیت سهامشان مقابل فرمانداری ارزوئیه

- تجمع کامیون داران در جایگاه سوخت جلگه چاه هاشم  شهرستان دلگان دراعتراض به کمبود سهمیه به منظور سوخت گیری

- مصدومیت 3نفر از کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران درحادثه  واژگونی پیکاب

تجمعات مشترک و دامنه دار کارگران پیمانکاری فازهای 2و3 پتروشیمی ایلام ومتقاضیان کارشهر چواربرای اشتغال مقابل مجتمع

طی یک هفته گذشته،همه روزه، پتروشیمی ایلام کارگران پیمانکاری فازهای 2و3 پتروشیمی ایلام که درآستانه بیکاری قرار دارند ومتقاضیان کارشهر چواربرای اشتغال مقابل مجتمع تجمع کردند.

اعتراضات مشترک و دامنه دار کارگران پیمانکاری فازهای 2و3 پتروشیمی ایلام ومتقاضیان کارشهر چوارمنجر به تعطیلی فعالیت های پروژه ای پتروشیمی ایلام  شد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ9اردیبهشت،مدیرعامل پتروشیمی ایلام گفت: فازهای ۲ و ۳ پتروشیمی ایلام شامل واحدهای الفین و گوگرد زدایی در مراحل پایانی کار قرار گرفته و بزودی کار اجرایی آن تمام شده و امسال به مدار تولید افزوده می شوند.

مهندس فرهاد دانشی ممقانی با بیان اینکه تجمعات مردم و کارگران در مقابل پتروشیمی در خصوص اشتغال افراد بومی است، اظهار می دارد: بهترین راه کار برای اشتغال نیروهای کار، ایجاد صنایع پایین دستی و صنایع تبدیلی در منطقه است که مسئولان استانی بایستی شرایط برای ورود سرمایه گذاران به استان را تسهیل کنند.

مدیرعامل پتروشیمی ایلام با اشاره به استخدام ۸ نفر در آتش نشانی مجتمع و اعتراض مردم به این استخدام، ادامه می دهد: برای استخدام در بخش آتش نشانی، فراخوان داده شد و تعداد فراوانی ثبت نام کرده که پس از غربالگری و برگزاری آزمون های مختلف، ۲۴ نفر شرایط استخدام را احراز کرده که از بین آنها، ۸ نفر برتر پس از گذراندن مراحل علمی و عملی آزمون و عبور از مراحل سخت آن، در آتش نشانی مجتمع استخدام شدند.

وی با درخواست از مسئولان ارشد استانی و مسئولان تأمین اجتماعی در چاره اندیشی برای خیل عظیم کارگران پروژه های این مجتمع، بیان می دارد: بسیاری از کارگران سال هاست که در پروژه های این مجتمع مشغول به کار بوده و عمر خود را در این راه و با تمام سختی ها و مشکلات سپری کرده اند و از سازمان تأمین اجتماعی تقاضا می کنیم که برای برقراری بیمه بیکاری و مستمری این افراد چاره اندیشی کند.

تجمع اعتراضی کارگران پست های فشارقوی برق سراسرکشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مقابل وزارت نیرو

روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه، کارگران پست های فشارقوی برق سراسرکشور دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی برای باری دیگرمقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، صبح امروز (نهم اردیبهشت) اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از استان‌های مختلف به تهران آمدند و مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، حدود سیصد نفر از اپراتورها شرکت دارند؛ تعدادی از آنها از استان‌های دور مانند سیستان و بلوچستان به پایتخت آمده‌اند.

یکی از تجمع کنندگان گفت:در دوران وزارت قبل، بخشنامه‌ی تبدیل وضعیت ما از «قرارداد کار معین» به «کارگر دائم» صادر شد اما علیرغم گذشت ماه‌ها، هنوز این ابلاغیه اجرایی نشده‌است.

او از اظهارات معاونت منابع انسانی وزارت نیرو نیز انتقاد کرد و گفت: اینکه بخواهند سازمان امور استخدامی را مسئول تعیین تکلیف ما بدانند، درست نیست  چراکه براساس ابلاغیه وزیر قبلی نیرو، سازمان توانیر مسئول تبدیل وضعیت کلاه‌زردهاست اما در انجام این تکلیف قصور کرده‌است.

این چندمین بار است که اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از استان‌های مختلف به تهران می‌آیند و با خواسته‌ی تبدیل وضعیت، مقابل نهادهای مرتبط تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده مجتمع کشت و صنعت مهاباد دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل دفترکارفرما

درآستانه روز جهانی کارگر، جمعی از کارگران بیکارشده مجتمع کشت و صنعت مهاباد بهمراه خانواده دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل دفترکارفرما اجتماع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،مجتمع کشت و صنعت مهاباد یکی از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی قبل از سال1357است و در سه دهه اخیر تمامی تولیدات این مجتمع از کیفیت لازم برخوردار بودند، کشت و صنعت مهاباد مجموعه ایست متشکل از چهار شرکت “مجتمع کشت و صنعت مهاباد”، “مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد”، “مجتمع هما مرغ مهاباد” و “مجتمع سردخانه زمزم مهاباد” این پروژه در فرایند زیرساخت سازی اقتصادی غرب کشور که در دهه ٤٠ شمسی فرایند آن بیشتر از پانزده سال بطول انجامید،بصورت ناتمام ساخته شد که وظیفه تامین محصولات فراوری شده کشاورزی و دامداری منطقه غرب کشور را برعهده داشت و حتی صادرات به کشورهای هم جوار نیز در ادامه توسعه فعالیت آن پیش بینی شده بود.

اما واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی مشکلات زیادی را به وجود آورده است. به گفته کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد از سال ۸۶  که مالکیت آن به بخش خصوصی واگذار شد، مشکلات این مجتمع به تدریج شروع شده و بارها حقوق و حق بیمه کارکنان و  مطالبات مرغداران نیز به تعویق افتاد.

تعدادی از واحدهای کشت و صنعت مهاباد در نهایت در آذرماه سال ۹۵ بنا بر نظر محاکم با برگزاری مزایده به یکی از طلبکاران عمده این شرکت واگذار شد که وی نیز بخشهایی از این مجتمع را به یکی از سرمایه داران منطقه به فروش رساند.

این فرد که از اقارب بهارستان نشین این شهرستان محسوب می شود با شرایط ویژه و تقسیط مطالبات مربوط به دارایی و برخی از کارگران طلبکار توانست واحد هما مرغ را به دست بگیرد.

 پس از حدود ۲ سال و علی رغم وعده های فراوان مطالبات این بخش از کارگران را پرداخت ننموده و طی روزهای گذشته تعدادی از این افراد که مدتی است از کار هم بیکار شده اند به همراه تعدادی از اعضای خانواده هایشان با تجمع در مقابل دفتر شرکت های مربوط به مدیر جدید این مجموعه خواهان دریافت مطالبات مزدی و حقوق معوقه خود شده اند.

بخش دیگری از کارگران این مجتمع اقماری نیز که مدتهاست در ازای مطالباتشان یکی از واحدهای کشت و صنعت را به نفع خود مصادره نموده اند به دلیل مشکلات قانونی و بدهی های مالیاتی مدیران سابق تا کنون قادر به فروش این ملک و دست یابی به حقوق خود نبوده اند.

حال به نظر می رسد کارگران مجموعه کشت و صنعت مهاباد که قرار بود به قطب تولید و صنعت و اشتغالزایی در منطقه بدل شود در آستانه روز جهانی کارگر فرصت را مغتنم شمرده اند و با این حرکت خود خواهان دریافت مطالبات و توجه بیش از پیش مسئولان استانی و شهرستانی به زخم کهنه طلبکاری شان هستند.

دومین روز تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع

تهدید کارگران معترض برای جلوگیری از اعتراض

روزیکشنبه نهم اردیبهشت ماه برای دومین روز متوالی*، کارگران اخراجی کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  به تجمعشان مقابل درب بسته مجتمع ادامه دادند.

با اعلام ممنوعیت تجمع،کارگران اخراجی معترض این واحد تولیدی مورد تهدید قرار گرفتند.

برپایه گزارش منتشره،۵۵ کارگر اخراجی از روز گذشته(8اردیبهشت) مقابل درب کارخانه تجمع کردند و همچنین حضور دارند و درخواست آنان از مسؤولان این است که به حرف دل‌شان گوش دهند، در چنین شرایطی هرگونه تجمع ممنوع اعلام شده است و کارگران باید با دست خالی به خانه‌های خود بازگردند.

یکی از کارگران کارخانه کشت و صنعت شمال در این‌باره ، گفت: بعد از 20 سال کار کردن برایمان سؤال است کارخانه‌ای که در سال 84 یک هزار و 300 نفر نیرو داشت و با یک‌هزار و 200 ظرفیت درحال فعالیت بود امروز تعداد کارگران آن به حدود 100 نفر رسیده است.

این کارگر ادامه داد: ابتدای سال به ما اعلام کردند که تا پایان خرداد حق و حقوق ما را پرداخت می‌کنند ولی هنوز حقوق ما پرداخت نشده است و دنبال حق و حقوق خود هستیم، چراکه تا پایان خرداد ماه امسال قرارداد داریم.

وی با گلایه از مسؤولان استان ادامه داد: 55 نفر از کارگران این کارخانه اخراج شدند در چنین شرایطی که ما مقابل کارخانه ایستاده‌ایم و به دنبال احقاق حق و حقوق قانونی خود هستیم به ما اعلام می‌کنند تجمع نکنید اما سؤال ما این است اگر خود مسؤولان دو ماه حقوق نگیرند چکار می‌کنند؟

مدیر کارخانه کشت و صنعت شمال در این‌باره ، گفت: کارخانه کشت و صنعت روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل است.

حمید رفیعی بیان کرد: 220 نفر از کارگران در کارخانه کشت و صنعت مشغول به فعالیت بودند که به‌دلیل پایین بودن قیمت روغن و افزایش نهاده‌ها توان پرداخت حقوق و مزایای کارگران نداریم به همین دلیل ابتدای امسال 55 نفر از کارگران تعدیل شدند و در حال حاضر تعداد کارگران این کارخانه به 175 نفر رسید، درحالی‌که ما باتوجه به شرایط فعلی توان پرداخت حقوق و مزایای 160 نفر از کارگران را داریم.

وی ادامه داد: 55 نفر از کارگران تعدیل شده اجازه نمی‌دهند کارگران دیگر وارد کارخانه شوند و اعلام کردند همه کارگران دوباره باید مشغول شوند که به همین دلیل کارخانه دیروز و امروز تعطیل است و تا اطلاع ثانوی نیز تعطیل خواهد بود.

مدیر کارخانه کشت و صنعت شمال با اعلام اینکه قیمت روغن از سال 95 تاکنون هیچ تغییری نداشته است، افزود: در حالی‌که قیمت نهاده‌ها روز به روز در حال افزایش بود و درحال ضرر و زیان هستیم.

رفیعی گفت: به کارگران تعدیل شده اعلام کردیم در ماه‌های مرداد و شهریور ماه امسال وضعیت بهتر خواهد شد که از آنان دعوت به همکاری می‌کنیم؛ چراکه این نیروها 16 سال در این کارخانه مشغول به فعالیت بوده و همه از نیروهای باتجربه ما هستند ولی احساساتی برخورد کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این‌باره ،گفت: کارخانه کشت و صنعت شمال از یک سال گذشته به‌دلیل افزایش نهاده‌ها و پایین بودن قیمت روغن تعدیل نیرو داشتند.

کامران اصغری  ادامه داد: در زمینه مشکلات کارخانه ابتدای سال 97 جلسه‌ای با حضور یوسف‌نژاد نماینده مجلس و فرماندار میاندورود در فرمانداری این شهرستان برگزار شد که مدیر کارخانه اعلام کرد سه ماه حقوق را تا پایان خرداد ماه پرداخت می‌کند تا در این مدت سه ماه مشکل قیمت روغن حل شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران  تصریح کرد: باوجود قول مدیر کارخانه باخبر شدیم کارگران مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کردند که به آنان اجازه ندادند کار کنند که در این زمینه بلافاصله در استانداری جلسه‌ای برگزار شد که مدیر کارخانه عنوان کرد قولی مبنی بر پرداخت سه ماهه حقوق کارگران تا خرداد ماه امسال ندادیم.

اصغری با اشاره به اینکه دیروز درب کارخانه بسته شد و کارگران پشت درب‌های کارخانه ماندند، افزود: قرار شد درب کارخانه باوجود فعال نبودن خط تولید باز باشد و کارگران در بخش‌های دیگر فعالیت کنند.

* تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای بازگشت بکار

سحرگاه روزشنبه هشتم اردیبهشت ماه، کارگران اخراجی روغن نباتی کشت و صنعت شمال درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای بازگشت بکار،دست به تجمع مقابل مجتمع زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، ۵۵ نفر از کارگران اخراج شده مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال که از اول فروردین اخراج شدند با تجمع و جلسات پی در پی در فرمانداری سورک، استانداری، اداره کار و تعاون اجتماعی و شرکت کشت و صنعت شمال هنوز به نتیجه نرسیدند و همچنان بیکار هستند.

۴۰ روز از اخراج و بیکار شدن این کارگران می‌گذرد و بیش از 10 بار تجمع داشتند و با توجه به وعده مسئولان حتی حقوق بیمه بیکاری خود را نتوانستند بگیرند.

رئیس کارخانه کشت و صنعت شمال در فرمانداری سورک متعهد شد که حقوق بیکاری کارگران را بدهد اما حقوق را به کارگران در اول ماه نداد و دلیل اینکار را تحت فشار قرار گرفتن در فرمانداری عنوان کرد.

۵۵ کارگر اخراجی امروز ساعت پنج صبح در کنار در کارخانه تجمع کردند.

صبح امروز ساعت پنج صبح کل کارخانه تعطیل شد و تمامی کارگران مشغول به کار به خانه‌های خود برگشتند.

تجمع اعتراضی دوباره کارگران اخراجی شهرداری تهران مقابل ساختمان شورای شهر

روزیکشنبه نهم اردیبهشت ماه برای دومین بار درماه جاری*، کارگران اخراجی شهرداری تهران دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهرزدند.

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان باسردادن شعارهایی ازجمله:«مدیر بی لیاقت نمی خواهیم» و

«شورای بی لیاقت نمی خواهیم»اعتراضشان را نسبت به بیکارشدن بنمایش گذاشتند وخواهان بازگشت بکارشدند.

* تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شهرداری تهران مقابل ساختمان شورای شهر

صبح روز یکشنبه دوم اردیبهشت همزمان با برگزاری پنجاه و هفتمین جلسه شورای شهرتهران ،جمعی از کارگران اخراجی شهرداری تهران مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی وحمل پلاکاردهایی ازجمله:«شهرداری تعدیل می‌کند، شورا حمایت می‌کند»،«تعدیل یا تبعیض» و« ما ژن خوب نداریم»اعتراضشان را بنمایش گذاشتندو و خواستار بازگشت به کارشدند.

بنابه گزارش منتشره،یکی از تجمع‌کنندگان اظهار داشت: حدود ۱۲ سال سابقه کار در شهرداری دارم و بنده را به صورت سلیقگی تعدیل کردند و پایین‌ترین نمره‌ها را به ما دادند تا افراد خود را به سر کار بیاورند.

این خانم حدوداً ۳۰ساله ادامه می‌دهد: در حال حاضر افرادی را با مدرک دیپلم و حتی سیکل وارد شهرداری کردند و بعضی از آنها نیز حتی خدمت سربازی هم نرفته‌اند.

وی که در یکی از مناطق شهرداری تهران مشغول  به کار بوده است گفت: در تاریخ ۲۸ اسفند ماه اعلام کردند که ما تعدیل شده‌ایم و در آن روز ما دستمان به هیچ جا نمی‌رسید و امروز نیز وعده و وعید داده‌اند.

وی ادامه داد: این انصاف نیست پس از این همه سال خدمت ما را تعدیل کرده‌اند.

یکی دیگر از خانم‌هایی که در تجمع امروز در مقابل شورای شهر تهران حضور داشت،گفت: بنده ۹ سال سابقه کار در شهرداری منطقه ۲ را دارم که ۴ سال آن بیمه بودم، مرخصی زایمان بودم و ۶ ماه در محل کار حضور نداشتم و هنگامی که سر کار آمدم گفتند بر اساس ارزیابی ۶ ماهه گذشته بنده را تعدیل کرده‌اند در صورتی که بنده در مرخصی زایمان بودم.

وی می‌گوید: روز ۲۸ اسفند سال گذشته که به سر کار آمدم گفتند تعدیل شده‌ای در صورتی که بر اساس بخشنامه شیر مادر تا دو سال می‌توانم در محیط کار خود باقی بمانم.

یکی دیگر از خانم‌هایی که در تجمع امروز شعار بی‌عدالتی شورای شهر و شهرداری را سر می‌داد، گفت: شهرداری منطقه ۲۱ بدون هیچ ارزیابی و شناختی بنده را تعدیل کرده‌اند این انصاف نیست.

یکی از آقایانی که اخیراً از شهرداری نیز تعدیل شده است،‌ گفت: بنده دکترای تربیت بدنی دارم، بچه‌ام ۲۰ روزش است و در یگان حفاظت منطقه ۱۴ کارمند اداری بودم. در حال حاضر بنده را تعدیل کرده‌اند در صورتی که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای این تعدیل ندارند.

وی ادامه داد:‌با توجه به اینکه بچه‌ام تازه به دنیا آمده است و بنده هم بیکار شده‌ام اضطراب و استرس زیادی به خانواده من وارد شده است و زندگی‌ام با مشکل مواجه شده. هیچ یک از اعضای شورای شهر و شهرداری تهران نیز پاسخ قانع‌کننده‌ای به ما نمی‌دهند.

یکی دیگر از خانم‌های تجمع‌کننده که توسط شهرداری تعدیل شده بود، گفت: بنده مدرک فوق‌لیسانس دارم و ۸ سال در منطقه ۲ تهران کار کرده‌ام در حال حاضر بنده را تعدیل کردند و هیچکس  نیز پاسخگو نیست.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندر امام نسبت به عدم پرداخت حقوق ووعده های توخالی شهرداروشورای شهر

صبح روز یکشنبه نهم اردیبهشت ماه،کارگران شهرداری بندر امام در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و  وعده های توخالی شهرداروشورای شهر ، مقابل شهرداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،این سومین اعتراض کارگران شهرداری بندر امام* نسبت به مطالباتشان است، آخرین تجمع کارگران شهرداری در اسفند ماه96 رخ داد.

شورا و شهرداری بندر امام در اسفندماه 96 وعده پرداخت حقوق معوقه را تا قبل از سال 97 به کارگران داده بودند که این وعده محقق نشد.

*تجمع دوروزه کارگران فضای سبز، خدمات شهری و تامین نیروی شهرداری بندرامام دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق

روزهای شنبه ویکشنبه(دوازدهم وسیزدهم اسفندماه، جمعی ازکارگران فضای سبز، خدمات شهری و تامین نیروی شهرداری بندرامام دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهرزدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ13اسفند،شهردار بندرامام بدنبال تجمعات اعتراضی کارگران این شهرداری وعده پرداخت حقوق معوقه شان را دراسرع وقت داد.

ششمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و نامه عبدالفتاح سلطانی و محمودبهشتی اززندان اوین

اسماعیل عبدی، دبیر ریاضی مدارس تهران، اسلامشهر، رباط‌کریم و شهریار یکی از  مصادیقی است که تنها به دلیل حمایت از حقوق همکاران خود و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز صنفی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به شش سال حبس محکوم گردیده است. این عضو هیات مدیره‌ی کانون صنفی معلمان از ششم تیرماه ۹۴ تا کنون در زندان به سر می‌برد و با وجود احراز شرایط لازم برای اعمال مقررات آزادی مشروط با مخالفت‌های نهادهای قضایی و امنیتی از این حق قانونی محروم مانده است.اسماعیل عبدی که نوروز امسال نیز همچون دو سال گذشته از حضور در کنار خانواده‌اش محروم مانده از ابتدای بازداشت تا کنون تنها دوبار و آن هم به صورت محدود از حق مرخصی بهره‌مند بوده است و این درحالی است که این فعال صنفی معلمان از بیماری فشار خون و آسم به شدت رنج می‌برد و به ادعای وی، مقامات مسوول از اعزام او به مرخصی استعلاجی هم ممانعت به عمل آورده‌اند.

نامه عبدالفتاح سلطانی و محمودبهشتی اززندان اوین در رابطه با موضوع اعتصاب غذای اسماعیل عبدی در زندان

این روزها مسوولان قضایی از بازداشت و زندانی کردن سعید مرتضوی به عنوان سند استقلال و افتخار این قوه یاد می‌کنند. سعید مرتضوی که به عنوان دادستان وقت تهران، نقش پررنگی در فاجعه‌ی کهریزک  داشته است، درحالی به جرم معاونت در قتل عمد در دادگاه تجدیدنظر به دوسال حبس محگوم می‌گردد که بسیاری از فعالان سیاسی، مدنی و یا حتی صنفی، با اتهاماتی به مراتب سبکتر و یا واهی به مجازات‌هایی سنگین‌تر و حبس‌هایی طولانی‌تر محکوم گردیده‌اند. اگر نبود پیگیری‌های مستمر اولیای پرنفوذ یکی از جانباختگان چه بسا ماجرای کهریزک نیز به سرنوشت پرونده‌های آقای مرتضوی از جمله ماجرای قتل زهرا کاظمی دچار می‌گردید.

در روزهای اخیر خبر مربوط به آزادی مشروط آقای رحیمی (معاون اول آقای احمدی نژاد) هم در صدر خبرها قرار داشت. بسیاری از ما از اخبار مربوط به مرخصی‌های پی‌درپی وی و همچنین سایر مسوولان و آقازاده‌ها آگاه هستیم. مسوولان چه توجیهی برای برخورد‌های متفاوت و تبعیض‌آمیز بین زندانیان مختلف به‌ویژه در زمینه‌ی اجرای مقررات آزادی مشروط و یا اعطای مرخصی استحقاقی  ارائه خواهند کرد.آیا اینگونه برخوردها نشان دهنده‌ی افتخار و استقلال قوه‌قضاییه است؟

اسماعیل عبدی، دبیر ریاضی مدارس تهران، اسلامشهر، رباط‌کریم و شهریار یکی از  مصادیقی است که تنها به دلیل حمایت از حقوق همکاران خود و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز صنفی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به شش سال حبس محکوم گردیده است. این عضو هیات مدیره‌ی کانون صنفی معلمان از ششم تیرماه ۹۴ تا کنون در زندان به سر می‌برد و با وجود احراز شرایط لازم برای اعمال مقررات آزادی مشروط با مخالفت‌های نهادهای قضایی و امنیتی از این حق قانونی محروم مانده است.اسماعیل عبدی که نوروز امسال نیز همچون دو سال گذشته از حضور در کنار خانواده‌اش محروم مانده از ابتدای بازداشت تا کنون تنها دوبار و آن هم به صورت محدود از حق مرخصی بهره‌مند بوده است و این درحالی است که این فعال صنفی معلمان از بیماری فشار خون و آسم به شدت رنج می‌برد و به ادعای وی، مقامات مسوول از اعزام او به مرخصی استعلاجی هم ممانعت به عمل آورده‌اند.

عبدی دارای سه فرزند است و سومین فرزند او کودکی ۳ و نیم ساله است که حدود سه سال از آغوش پدر محروم بوده و پدر نیز از درک لحظات زیبای رشد این دختر معصوم بی بهره بوده است. او از تاریخ 97/2/4سومین اعتصاب غذای خود را رسما آغاز کرده است و بیم آن می‌رود که این اعتصاب صدمات جبران ناپذیری بر جسم او وارد نماید.

به باور ما زندانی کردن افراد به اتهام فعالیت‌های بشر دوستانه و مسالمت آمیز ظلمی آشکار و محروم کردن آنها از مرخصی استحقاقی و درمانی و همچنین آزادی مشروط اجحاف در حق آنهاست و وضعیت خطرناکی که به‌واسطه‌ی اعتصاب غذا برای این‌گونه افراد به وجود می‌آید ریشه در بی تدبیری کسانی دارد که ناتوانی خود را برای اتخاذ تصمیم صحیح و منطقی به کرات نشان داده‌اند.

با این اوصاف اینجانبان ضمن محکوم کردن احکام مذکور و تبعیض‌های ذکر شده و همچنین حمایت از خواست مشروع و قانونی این معلم زندانی مبنی بر استفاده از حق مرخصی و پذیرش آزادی مشروط، از مسوولان قضایی انتظار داریم که با اتخاذ تصمیمی منطقی مانع از بروز عوارض جسمی و یا خدای ناکرده خطرات جانی برای این فعال صنفی معلمان شوند.

با امید به استقرار عدالت و آزادی

محمود بهشتی لنگرودی، عبدالفتاح سلطانی

97/2/8زندان اوین

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران  به ‌مناسبت روز جهانی کارگر

فرخنده باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر

اول ماه مه است ; روز جهانی کارگر. گزافه نیست اگر بگوییم از سیصد و شصت و پنج روز سال، بیش از سیصد و شصت روز آن پایکوب سرمایه داران، استثمارگران ریز و درشت، ستاره های رسانه ای، مدیران وُ کلّاشان وُ قلّاشان وُ مفتخوران وُ «کارآفرینان» است و تنها یک روز ، روز طبقه ی کارگر جهانی است، روزی که در خاستگاه خود به خون سرخ کارگران رنگین شده است.

در این روز، در هر جای این جهان ستم زده، جهان «متمدن»، هر جا که مجال دم زدنی هست، کارگران از زن و مرد، دست از کار می کشند، کوی و برزن را از جشن و پایکوبی و سرودِ شادی خود سرشار می کنند، به خیابان ها می آیند، راهپیمایی می کنند و فریاد بر می آورند:

"آهای! این ماییم، ما را ببینید ، ثروت این جهان و آنچه در اوست از دسترنج ماست. ما این جهان سراسر فقر و تبعیض و بهره کشی را نمی خواهیم. نمی خواهیم در هراسِ از دست دادن کار و نان ، عمری را در اضطرابِ «چه کنم چه کنم»، سر کنیم. ما به صد زبان امّا به یک صدا فریاد می کنیم ، ما جهانی را نمی خواهیم که به ساده ترین زبان ، عرصه ی «کار کردن خر و خوردن یابو» است. همه ی ثروت و مکنت این جهان از گوشت وُ خون وُ رگ وُ پی ماست. ما حق داریم از همه ی مواهبی برخوردار شویم که برازنده ی انسان آزاد و برابر و مدرن است. با ما تنها از آزادی و برابری و جهان نو سخن بگویید. مسلّم بدانید زبان ستم و سرکوب و تبعیض در ما نمی گیرد. بیهوده نکوشید این جهان کهنه ی رو به زوال را بزک کنید."

در ایران امّا ماجرا یکسر رنگی دیگرگونه دارد . در سرزمینی که حدّاقل دستمزد کارگر ، مطابق آمار رسمی ، چهار برابر پایین تر از خط فقرِ سیاه است و پرداخت همین دستمزد ناچیز گاه شش ماه و هشت ماه و بلکه یک سال به تعویق می‌افتد، پاسخ هر اعتراض حق طلبانه و هر اعتصاب کارگری ، سرکوب است و سرکوب است و سرکوب. کارگر از حق ایجاد تشکل های مستقل و آزاد محروم است و کارفرمایان و گردنه گیران دین پناه ، غرق در ثروت و ناز و نعمت در حال انفجارند... و سرانجام ، حاکمیت هر سال می‌کوشد با اعلام «هفته ی کار و کارگر» به هر بهانه و به لطایف‌الحیل، روز اول ماه مه را لوث کند و از به خیابان آمدن کارگران به ضرب چماق سرکوب جلوگیری کند.

کانون نویسندگان ایران ، کانون کارگران فکری و فرهنگی ، روز اول ماه مه را به همه ی کارگران ایران و جهان شادباش می گوید و بر خواست همیشگی خود، حق آزادی بیان کارگران و حق ایجاد تشکل های آزاد و مستقل کارگری، پای می فشارد.

کانون نویسندگان ایران

8 اردیبهشت 1397

تجمع اعتراضی کارگران سهامدار معدن اسفندقه نسبت به ناروشنی وضعیت سهامشان مقابل فرمانداری ارزوئیه

صبح روز یکشنبه9اردیبهشت،جمعی از کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه که صاحب ۳۲ درصد از سهام این واحد تولیدی هستند، در اعتراض به ناروشنی وضعیت سهامشان مقابل ساختمان فرمانداری ارزوئیه در استان کرمان تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره،این گروه از کارگران که صاحب ۳۲ درصد از سهام این واحد معدنی هستند، گفتند: صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت صنعتی معدنی امیر که به ترتیب صاحب ۵۱ و ۱۷ درصد از سهام این واحد معدنی را دارند، در خصوص گزارش سالانه و توزیع سود سهام به حدود ۶۷۰ کارگر شاغل و بازنشسته سهامدار شفاف عمل نمی‌کند.

آن‌طور که بازنشستگان و کارگران معدن کرومیت اسفندوقه می‌گویند: در سال  ۷۱ سهام معادن کرومیت اسفندقه (یکی از بزرکترین معادن کرومیت کشور) ازسوی وزارت صنعت و معدن دولت وقت بین صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت صنعتی معدنی امیر و بیش از ۶۵۰ کارگری که آن زمان در این واحد معدنی مشغول بوده‌اند، تقسیم شده است.

معترضان خواهان شفاف‌سازی از روند توزیع سود سهام و گزارش‌های سالانه هستند و تاکید دارند که خرید و فروش سهام این معدن و تغییرات مدیریتی آن بدون درنظر گرفتن میزان سهم آنان عملی غیرقانونی است.

به گفته معترضان، مدیرعاملی صندوق بازنشستگی فولاد به تازگی تغییر کرده و انتظار داریم ایشان با همراهی از این مسئولان در جلسه‌ای که قرار است به زودی برگزار شود، به این مهم رسیدگی کند.

پیش از این کارگران سهامدار معدن کرمیت اسفندقه دو تجمع اعتراضی در اردیبهشت ماه سال گذشته برپا کرده بودند که از قرار معلوم به مشکلات آنها رسیدگی نشده است.

تجمع کامیون داران در جایگاه سوخت جلگه چاه هاشم  شهرستان دلگان دراعتراض به کمبود سهمیه به منظور سوخت گیری

روزشنبه هشتم اردیبهشت،جمعی از کامیون داران دراعتراض به کمبود سهمیه به منظور سوخت گیری دست به تجمع در جایگاه سوخت جلگه چاه هاشم  شهرستان دلگان،زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،به گفته تجمع کنندگان،تعداد زیادی از کامیون های حامل هندوانه به علت کمبود سهمیه به منظور سوخت گیری برای روز بعد باید در جایگاه منتظر بمانند.

روزشنبه 8اردیبهشت تعدادی از کامیون داران در جایگاه سوخت جلگه چاه هاشم دلگان تجمع کردند. علت این تجمع کمبود سهمیه به منظور سوخت گیری است که باید صاحبان و رانندگان این خودروهای سنگین برای روز بعد درجایگاه سوخت جلگه چاه هاشم دلگان منتظر باشند.

این انتظار در حالی است که محصول بار شده در این کامیون ها هر لحظه در معرض نابودی قرار دارند و کسی پاسخگوی رانندگان نیست.

گویا مشکلات کشاورزان سیستان و بلوچستان پایانی ندارد و همچنان باید شاهد نابودی اراضی کشاورزی و از بین رفتن محصولات کشاورزی در این خطه از کشور باشیم زیرا پیش از این نیز محصولات کشاورزی کشاورزان جنوب استان به علت کمبود کمباین و هزینه زیاد حمل و نقل با مشکل مواجه شده بود.

در این خصوص یکی از راننده های کامیون با اعلام این معضل اظهار کرد: سهمیه روزانه گازوئیل این جایگاه برای حمل نقل برون شهری 10 هزار لیتر است و این مقدار سوخت برای  ۵۰ کامیون در نظر گرفته شده است.

عباسی خاطرنشان کرد: این در حالیست که روزانه بالغ بر ۵۰۰ کامیون در مزارع بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان بارگیری می شود.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه بیش از یک ماه از بروز این مشکل در بخش جلگه چاه هاشم می گذرد اما همچنان این معضل حل نشده است.

این راننده عنوان کرد: باید مسئولان نسبت به رفع این معضل در شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان اقدام کنند.

مصدومیت 3نفر از کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران درحادثه  واژگونی پیکاب

ظهر روز شنبه 8اردیبهشت،بر اثر واژگونی خودروی وانت پیکاب دوکابین بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران سه تن از کارکنان بهداشت و درمان مصدوم شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، ساعت ۱۵/۱۰ ظهر روزشنبه8اردیبهشت و بر اثر بارندگی و  لغزندگی جاده در محور گچساران به روستای دژسلیمان یک دستگاه خودروی وانت پیکاب متعلق به بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران واژگون شد.

مصدومان حادثه  کارکنان بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران بودند و در حال بازگشت از مأموریت بی بی حکیمه ۲ بودند .

مجروحان توسط آمبولانس و اورژانس بیمارستان نفت و گاز   به بیمارستان نفت گچساران منتقل  و تحت معاینه ودرمان قرار گرفتند .

حال عمومی مصدومان رضایت بخش گزارش شده و ساعاتی بعد  از بیمارستان مرخص شدند.

نهم اردیبهشت ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است